Silné mrazy opět proměnily led na lipenské nádrži v dopravní komunikaci. Desítky řidičů si v těchto dnech zkracují cestu z Horní Plané na Českokrumlovsku do Bližší Lhoty. Většinou tudy cestují do rakouského lyžařského areálu Hochficht, a vyhýbají se tak dlouhé objížďce podél přehrady.
"Policie jim jízdu po ledě nemůže zakázat," řekla její mluvčí Michaela Pavlíčková. "Stále platí, že nebyl změněn silniční zákon, tudíž zamrzlá vodní plocha není komunikací," uvedla. Policisté prý mohou vozy jedoucí po lipenském ledě pokutovat ve chvíli, kdy se stane nehoda. A pokud se auto do přehrady propadne, hrozí řidičům pokuta až několik desítek tisíc korun za únik provozních látek do vody.
Nyní dosahuje síla ledu na přehradě až 26 centimetrů. Žádný vůz se zatím na zamrzlé hladině do vody nepropadl. Podle Pavlíčkové však zůstává cesta autem po zamrzlé hladině nebezpečná za každých okolností. "Varujeme řidiče, aby po ledě nejezdili. Možné proboření nemůže nikdo nikdy vyloučit," řekla.
Starosta Horní Plané Jiří Hůlka není nadšený tím, že auta jezdí po zamrzlé hladině. Na druhou stranu uvedl, že lidi chápe. "Většinou se jedná o lyžaře, kteří cestují do areálu Hochficht. A buď mohou jet více než 20 kilometrů po špatných vozovkách kolem přehrady, nebo riskovat zhruba 600 metrů dlouhou jízdu po ledu," uvedl.
Podle něj by možná řidiči nejezdili přes lipenskou nádrž, kdyby silnice v oblasti byly v odpovídajícím stavu. "Možná že cestovat po silnicích třetí třídy v jejich současných parametrech je nebezpečnější než jízda po ledu," uvedl. Dodal, že velkou roli hraje i stále rostoucí cena pohonných hmot. Přes lipenskou hladinu si lidé při cestě tam a zpět zkrátí trasu o zhruba 40 kilometrů. "A v tom už se nějaká úspora benzinu nebo nafty projeví," řekl starosta.