Po třech měsících od zákazu billboardů v ochranném pásmu silnic a dálnic se zatím podařilo odstranit jen zlomek nepovolených reklamních poutačů. Ministerstvo dopravy na začátku měsíce uvedlo, že vydalo na pět desítek výzev k jejich odstranění, novější čísla neposkytlo. Podle informací ČTK však od dálnic ve skutečnosti nebylo odstraněno ani těchto 50 poutačů. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přitom novému zákonu odporuje umístění zhruba 3000 poutačů.
Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) jsou na ministerstvu na vydávání výzev k odstranění billboardů pouze dva lidé, kteří mají i další práci, třeba povolování všech uzavírek. "Budu chtít, abychom na tuto práci vyčlenili víc lidí," řekl Ťok v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Předpokládá, že nelegální billboardy od silnic a dálnic zmizí během příštího roku, bližší termín říct odmítl. Aktivnější by podle něho měly být obce s rozšířenou působností, protože zákon umožňuje uložit pokutu až 300 tisíc korun provozovateli billboardu za nedovolenou reklamu a až 200 tisíc korun majiteli pozemku, na kterém nelegální billboard stojí.
Nejednoznačná je i situace v regionech; jen některé kraje billboardy aktivně odstraňují. Jihočeský kraj tak například od září vyzval provozovatele k odstranění 89 poutačů, z nichž majitelé sami odstranili 38, řekl mluvčí krajského úřadu Radek Šíma. Naopak v Moravskoslezském kraji zatím neodstranili jediný billboard a čekají na podklady od ŘSD. "Pasportizaci reklamních zařízení u silnic I. třídy mají na starosti jednotlivé složky ŘSD. Ve spolupráci s orgány státní správy mají ověřovat jejich povolení i skutečný stav a u provozovatelů, kteří aktuální podmínky neplní, připravit další kroky," uvedla mluvčí kraje Miroslava Chlebounová.
Na dálnicích začali silničáři s odstraňováním inzertních ploch začátkem října, kdy za účasti médií zakryli a demontovali první reklamní zařízení. Vyvolalo to reakci majitelů poutačů, kteří prostřednictvím Svazu provozovatelů venkovní reklamy vzkázali ministerstvu dopravy ochotu jednat o harmonogramu, podle kterého nelegální plochy sami odstraní. Doposud ale tato jednání nevedla k tomu, aby billboardy od silnic začaly hromadně ubývat.
Podle mluvčího Svazu provozovatelů venkovní reklamy Lukáše Váni začali majitelé poutače sami odstraňovat v polovině listopadu. Práce postupují ale vzhledem k zimnímu období pomalu. Navíc ještě neexistuje definitivní dohoda s ministerstvem, svaz proto zatím nechce zveřejňovat harmonogram, podle kterého chtějí majitelé billboardy odstraňovat. Podle odhadu svazu se však nepodaří billboardy od silnic odstranit do konce letošního roku. Ťok uvedl, že minulý týden dostal dopis, ve kterém se svaz hlásí k tomu, že každý pracovní den odstraní pět billboardů.
Novela zákona o pozemních komunikacích nařizuje majitelům odstranit reklamy, které jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři v září napočítali kolem dálnic a silnic první třídy téměř 7000 reklamních zařízení, z toho asi 3000 jich odporovalo zákonu. Nařízení motivované zvýšením bezpečnosti silničního provozu se netýká zastavěných území, kde je ale reklamních ploch nejvíc. Celkem se odhaduje, že je v Česku na 25 tisíc reklamních poutačů.
Reklamní zařízení podle zákona o pozemních komunikacích může zobrazovat nejen klasickou reklamu, tedy sdělení s cílem dosažení zisku, ale může šířit i nekomerční informace, třeba kulturní, politické nebo vzdělávací.