SPZ by mohly zlevnit. Po 13 letech se lídr trhu utká s konkurencí

Domácí
2. 7. 2013 18:50
Registrační značky od rozpadu Československa vyrábí jediná firma.
Registrační značky od rozpadu Československa vyrábí jediná firma.

Po dvaceti letech může skončit jeden z nejdelších monopolů v Česku. Brněnská firma HICON, která je už od rozpadu československé federace výhradním výrobcem registračních značek, bude muset svoji pozici uhájit v otevřené soutěži. Ministerstvo dopravy ji předběžně vyhlásilo v pondělí, informovala TV Barrandov v Hlavních zprávách. Cíl je přitom jasný: cena značek musí jít dolů.

Je to jedna z mála českých stálic. Zatímco v celé zemi se během dvaceti let změnily hranice, vlády a prošly tudy ničivé živelní katastrofy, výrobu poznávacích značek drží pod palcem stále jediný hráč - brněnská společnost HICON.

A monopol je to značně výnosný. Jen posuďte: od roku 2001 vyrobila firma už neuvěřitelných 19 milionů espézetek, za které inkasovala astronomické tři miliardy sto dvacet milionů korun. K jejímu úspěchu ale nemalou měrou přispěl stát. V roce 2001 to bylo totiž naposledy, co musela svou dominantní pozici hájit v otevřené soutěži. Od té doby nic. Až teď.

"Je potřeba si připomenout, že poslední smlouvu máme z roku 2001, a proto jsme se rozhodli přistoupit k transparentnímu výběrovému řízení. I z toho důvodu, abychom zlevnili náklady na výrobu registračních značek," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Úspora? Prý až sto milionů korun

A cena by skutečně klesnout mohla. Konkurenti HICON totiž tvrdí, že nynější cenu 140 korun za jednu značku dokážou srazit na polovic. Ročně by státu dokázali ušetřit až sto milionů korun. A zlevnit tak rozhodně donutí i dosud jediného hráče. 

Problém ale je, že ministerstvo dopravy zatím žádnou zakázku nevypsalo. Na věstníku veřejných zakázek se v pondělí objevilo pouze takzvané předběžné oznámení, tedy jakási smlouva o smlouvě budoucí. Ministerstvo tím říká, že zakázku vypsat chce. Někdy. Ale kdy?

"V současné době předpokládáme, že bychom během prázdnin výběrové řízení finalizovali a během prázdnin také zveřejnili," odpovídá Novák.

Značky bude lisovat jedna firma

Hrubé obrysy zakázky jsou už na světě. Během čtyř let by si vítěz mohl vydělat až 900 milionů korun. Počítá se s tím, že pro celou republiku by měla značky razit jedna firma.

"Je stoprocentně dobře, že se něco stalo. Teď se nechme překvapit, jak to celé dopadne," hodnotí krok ministerstva Zbyněk Pařízek z firmy BAMAZ, která o výrobu espézetek v Česku dlouhodobě usiluje. Byl to právě Pařízek, který ministerstvo k vypsání tendru pravidelně nabádal, kvůli otálení na něj na začátku května dokonce podal žalobu. Právě tato hrozba zřejmě úřad konečně rozpohybovala.

Ministerstvo má přitom volné ruce už od roku 2011, kdy vypršela značně nestandardní podmínka, která byla zakotvena v poslední smlouvě s HICON. Tedy že mu ministerstvo nemůže vypovědět kontrakt do té doby, dokud firmy nevyrobí dvanáct milionů značek. Tato hranice právě před dvěma lety padla.

Autor: Josef KolinaFoto: Karel Šanda, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ