Ztráty v řádech milionů vznikly Českým drahám kvůli stávce v dopravě, přestože se nakonec nekonala. Lidé totiž v pondělí a ve čtvrtek, kdy měli dopravci stávkovat, jeli raději autem nebo autobusem. Dráhy tak prodaly daleko méně jízdenek než obvykle.
České dráhy již vyčíslily propad za pondělí 1. března, které bylo prvním ohlášeným termínem stávky v dopravě. "Toto pondělí se ve srovnání s ostatními pondělky prodalo jízdenek méně. Tržby byly o jeden a půl milionu korun menší než obvykle," uvedl Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. "Lidé prostě v obavě z toho, že vlaky nepojedou, raději zvolili jinou formu dopravy," dodal.
PSALI JSME: Překvapení, odboráři zrušili stávku v dopravě
Odboráři později přesunuli stávku na čtvrtek, ale ve středu odpoledne ji odvolali. Jaké ztráty tím vznikly drahám na jízdném, zatím není zřejmé. Měly by být ovšem nižší než ty pondělní. "V pondělí ráno je na železnici větší špička, protože v tu dobu vyrážejí lidé nejen na každodenní cesty do práce nebo do školy, ale i na méně časté delší cesty. Prodá se tedy daleko více těch nejdražších jízdenek," vysvětloval Šťáhlavský.
Vedení Českých drah se bude zabývat otázkou, zda je možné soudně vymáhat náhradu ušlého zisku. Počítá však s tím, že nemá velkou naději na úspěch. "Pokusíme se zjistit, zda má vůbec smysl, pouštět se do toho," potvrdil Šťáhlavský. "Ta šance, že by mohli na odborářích vymoci nějaký ušlý zisk, je velmi pochybná. Odbory mají na stávkování právo," zdůraznil pražský advokát Filip Svoboda.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci vyslyšeli odbory. Stávka přesto hrozí dál
Odboráři zesilují hrozby, chystají sérii stávek
Podle odborů může naopak tlak způsobený ohlášením stávky pomoci Českým drahám peníze ušetřit. "Je možné, že v pondělí nejelo pendolino tak plné jako jindy. Ale snad se tak podařilo uchránit dráhy větších ztrát, které by jim způsobilo placení DPH ze zaměstnaneckých benefitů," míní předseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek