Stále roste množství starších vagonů, které chtějí České dráhy nechat zmodernizovat. Naposledy železniční dopravce oznámil, že hledá firmu, která pro dráhy předělá čtyřiašedesát bezbariérových vagonů pro expresní vlaky a rychlíky. Tato zakázka navazuje na několik dříve zahájených renovací. Dohromady by tak mělo dostat novou tvář přes dvě stě padesát vozů, starých i několik desítek let.
Bezbariérové vozy druhé třídy vyrobené na konci osmdesátých let minulého století mají mít po rekonstrukci zcela vyměněný interiér, klimatizaci nebo nové plošiny pro nástup vozíčkářů.
"Bude zachováno několik klasických oddílů s šesti místy a nově chceme vytvořit menší velkoprostorový oddíl. Zachován bude oddíl pro vozíčkáře, kompletně zrekonstruována bude bezbariérová toaleta a nově koncipován bude také prostor pro uložení šesti jízdních kol," vypočítává novinky náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek.
Také brzdy a podvozek
Samozřejmostí mají být elektrické zásuvky pro napájení elektroniky cestujících a dveře s elektrickým pohonem ovládané tlačítky, což má lidem usnadnit nástup do vagonu i průchod mezi vozy vlaku. Co cestující neuvidí na vlastní oči, ale přesto to pro ně může být daleko důležitější než třeba zrekonstruované WC, budou modernější soustava brzd a podvozek. A vagony budou vybaveny také výkonnějším centrálním zdrojem energie, který napájí klimatizaci, osvětlení a zásuvky.
Dráhy předpokládají, že modernizace by měla být dokončena do tří let od podpisu smlouvy s dodavatelem. Zrenovované vozy nasadí na všechny typy dálkových spojů od vlaků EuroCity a InterCity po vnitrostátní rychlíky. Náklady na úpravy bezbariérových vagonů mají činit asi jednu a půl miliardy korun.
Textil místo koženky
Ještě letos by mělo vyjet na koleje skoro sto sedmdesát upravených běžných vagonů. Rozběhly se už totiž projekty modernizace osmapadesáti vozů pro vlaky EuroCity a InterCity a sto deseti rychlíkových vagonů. Starou koženku vystřídají na sedadlech příjemnější a pohodlnější textilní potahy, nové budou také povrchy podlah a stěn nebo okna a nástupní dveře. Rovněž záchody projdou rekonstrukcí.
Dohodnuty jsou i úpravy jednadvaceti restauračních vagonů, což znamená nejen větší pohodlí pro strávníky, ale navíc díky tomu budou vlaky moci jezdit rychleji než doposud. A dráhy ještě hledají firmu, která předělá staré motorové a přípojné vozy řady 810 a 010, známé pod přezdívkou kufr, na jedenáct dvoudílných motorových jednotek. Ty budou určeny pro tratě v Pardubickém, Středočeském a Moravskoslezském kraji. Úpravy mají být hotovy do jednoho a čtvrt roku od podpisu smlouvy.