MHD v metropoli
Tramvajová revoluce v Praze: do ulic vyrazí informátoři

19.08.2016 14:32

Pražský dopravní podnik vyšle příští týden do ulic kvůli naplánovaným změnám ve vedení tramvajových linek stovku informátorů.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Vždycky jsem byl přesvědčen, že MHD je určena především k tomu, aby se lidé mohli ráno dostat bez větších problémů do práce.
Dívám se na jizdní řád naší nové 18, tedy té která bude jezdit pod číslem 2. Trasu původní 18 prakticky kopíruje až do zastávky Moráň. Zatímco původní linka má ještě i v současnosti (psáno před vstoupením změn do života) první spoj ve 4:57 jak ve všední dny, tak i o sobotách a nedělích, tak nová vylepšená má ve všední dny první spoj až v 5:27, o sobotách dokonce v 6:27 a o nedělích v neuvěřitelných 7:47.
Linka objíždí Vojenskou nemocnici. Pravda v ranních hodinách tady udělá stejnou službu i linka číslo 1. Ale linka objíždí i Všeobecnou fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Opačný konec nové linky číslo 2 jsem nezkoumal. Všichni zaměstnanci nemocnice pracující v nepřetržitém provozu zpravidla nastupují do práce mezi 6 a 8 hodinou ráno. Navíc to je čas kdy nastupují na oddělení připraveni pracovat. Příchod do práce je nutný zhruba nejméně o půl hodiny předem.
Je velice milé být nucen každý den jezdit do práce jinými linkami, jinde přesedat, a podobně. Vždycky jsme si vybírali jak bydliště tak pracoviště podle toho aby bylo možné dojet jedinou linkou až na pracoviště bez přesedání, a pokud možno odjíždět každý den ve stejnou dobu. Stačí několikaminutový rozdíl mezi všednodenním a svátečním spojem, a vyvolává pravidelně možnost záměny obou časů. Při práci v nepřetržitém provozu ztrácíte do určité míry povědomí kterýže den v týdnu právě je. Teď navíc půjde ještě o to, že každý den v týdnu bude nutno jezdit jinou linkou, nebo spíše jinou kombinací různých linek. Každým dalším přestupem se doba strávená cestou do práce navíc neúměrně prodlužuje. Samozřejmě, že v případě, když se doba odjezdu prvního použitého spoje byť jen o několik minut liší, musíte z domova odcházet každý den na tu první z nich.
Stará, bývalá linka číslo 2 byla určena pro usnadnění cest seniorů a matek s dětmi do zdravotnických zařízeni, na úřady a po nákupech. Bylo tedy celkem logické, že začínala později, končila dříve, a o sobotách a nedělích bývala mimo provoz, stejně jako o prázdninách. Senioři totiž o prázdninách zřejmě lékaře nepotřebovali.
Jako staronová 18 ale nyní slouží linka číslo 2 k cestám do práce a z práce. Pochopil bych provoz jednovozovou "soupravou", pochopil bych prodloužený interval. Co ale naprosto nechápu je začátek provozu odsunutý dokonce i ve všední dny o 30 minut, o sobotách pak ještě o další hodinu navíc, a v neděli prakticky o celé 3 hodiny. Proč z toho děláte tramvaj pro lufťáky cestující na nedělní výlet do parku a na Žluté lázně. Tato úprava není úsporou ale naprostým pohrdáním pracujících v nepřetržitém provozu. Naprosto nechápu jak jste k tomuto omezení došli.

0 hlasů

Nejvíc to vypadá že právě nárůst ceny provozu tramvají a busů je účelem změn které jsou dost nevhodné a neúčelné.Nesmysly typu 22.s více konečnými stanicemi zůstává,proměna ze 14 na 24 je naprosto šílený nesmysl a další a další kraviny nikdo neodstraní.Inu ROPID "tvoří" a účtuje.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov