V okolí letišť budou zakázány lasery

Domácí
5. 11. 2010 14:16
Kolem letišť vzniknou ochranná pásma.
Kolem letišť vzniknou ochranná pásma.

V okolí letišť by měla vzniknout ochranná pásma, kde se nebudou smět používat laserová zařízení. Za porušení zákazu má hrozit pokuta až do výše pěti milionů korun. Počítá s tím novela zákona o civilním letectví, kterou Poslanecká sněmovna schválila ve zrychleném řízení. Jejím cílem je zvýšit bezpečnost pilotů, kteří si stěžují na to, že je neznámí pachatelé při vzletech a přistáních v okolí letiště Ruzyně ohrožují laserem. Návrh nyní posoudí Senát.

O podobném trestu za toto jednání debatovala sněmovna již před jarními volbami, zákon ale nestihla včas schválit. K tehdejší předloze měl výhrady Jiří Pospíšil (ODS), který je v povolební vládě ministrem spravedlnosti. Před volbami upozornil na to, že laserové útoky na piloty lze posuzovat jako trestný čin obecného ohrožení. "Není správná metoda, že když se objeví problém, hned se přichází s novelou zákona," uvedl letos v únoru.

Ve sněmovně zvítězil názor, že problém vyžaduje legislativní úpravu. Podle novely by tak mělo v okolí každého letiště vzniknout ochranné pásmo, ve kterém by bylo zakázáno používat laserová zařízení. Velikost tohoto pásma by vymezil Úřad pro civilní letectví. Za porušení zákazu by pachatelům hrozila pokuta až pět milionů korun.

Samostatné pásmo pro lasery

V současnosti v okolí letišť existují ochranné zóny, ve kterých je zakázáno například stavění budov, používání nebezpečných světel či vedení vysokého napětí. Podle autorů novely je však nezbytné vytvořit samostatné ochranné pásmo i pro používání laserů, protože český právní řád laserové útoky nijak nepostihuje.

"Celá tato problematika ohrožování civilních letadel laserovými zařízeními se stává velmi závažnou. Jedná se o velmi nebezpečné aktivity, které mohou vést k vážným nehodám," uvedl před sněmovnou jeden z autorů návrhu poslanec Jan Husák (TOP 09). Doplnil, že návrh byl vypracován ve spolupráci s ministerstvem dopravy. Téměř všichni poslanci hlasovali pro přijetí návrhu, pro bylo 113 ze 128 přítomných zákonodárců. Návrh získal podporu napříč všemi politickými stranami.

Osvětlení letadel laserem jsou časté

Útoky na letouny u ruzyňského letiště se rozmohly podle ředitele Úřadu pro civilní letectví Josefa Rady koncem loňského roku. Bylo jich údajně sedm, zatím žádný z nich nevedl k nebezpečné události. Podle Technické komise CZALPA ČSA je útok laserem na přistávající letadlo velmi vážným ohrožením bezpečnosti. V lepším případě zásah laserem do oka pilota vyřadí na několik vteřin z činnosti. V horším případě může laser způsobit trvalé poškození zraku.

Podobné útoky zaznamenali v minulosti i v zahraničí, například v Německu, Velké Británii nebo USA. Tyto země následně provedly změny zákonů, které tyto útoky staví mimo zákon a definují je jako závažný trestný čin.

Podle mluvčí armádní 24. základny dopravního letectva v Praze Kbelích Zuzany Špačkové byl první případ osvětlení letadla laserem zaznamenán kolem roku 1998 v USA. Od té doby se případy množí. Také Špačková varovala před riziky. "Vezmeme-li v úvahu, že přistávací a vzletový manévr je nejkritičtější fází letu, jsou skutečně členové posádky a další cestující na palubě ohroženi na životě," uvedla.

Cituje v něm i kapitána jedné z posádek kbelské základny, který má s takovou události osobní zkušenost. "Letěl jsem v rámci letecké záchranné služby vrtulníkem W 3A Sokol z Budějovic. Laser zasáhl vrtulník v nočních hodinách ve výšce 300 metrů nad terénem. Hned po zasažení jsem provedl úhybný manévr, ale i pak se ozařování opakovalo," uvedl kapitán Robert Rajtmajer.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ