Vychýlené kolejnice a vlny nebo vyjeté koleje na silnicích mají na svědomí vysoké teploty posledních dní. Největší problém způsobilo vedro řidičům projíždějícím po dálnici D5 na Tachovsku.
Ta se v pondělí večer v jednom místě nadzvedla o několik desítek centimetrů, což ještě před jejím uzavřením odneslo škodami na voze několik motoristů. A tropické teploty mají vydržet až do začátku srpna.
"Na sto dvacátém druhém kilometru D5 došlo ke zvednutí povrchu dálnice na rozhraní betonové a živičné části dálnice," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Podle Vladimíra Barfuse ze Střediska správy a údržby dálnic v Ostrově u Stříbra k tomu došlo nepochybně vlivem horka.
ČTĚTE TAKÉ: Česko sužuje horko a nastupují i požáry
"Včera jsme tam projížděli kolem páté odpoledne, a v tu dobu tam ještě nic nebylo. Až potom večer se spoj té asfaltové a betonové části zvedl asi o třicet centimetrů," doplnil. "Je to na západní straně, takže to místo slunce v odpoledních hodinách opravdu silně zahřívalo," podotkla Vápeníková.
Zatím musejí řidiči daný úsek mezi sjezdy na Bor a Benešovice, za čerpací stanicí Shell a mostem, objíždět. Už ve středu by tam však měl být provoz znovu spuštěn. "Doprava bude v obou směrech svedena do protisměrné části dálnice a na zbytku budou za provozu probíhat opravy," upřesnil Barfus. "Naši experti odebírali vzorky a následně bude navržen způsob opravy, tedy jak hluboko frézovat a podobně," naznačila Vápeníková.
Nejde o úplně běžný jev. Barfus řekl, že od zprovoznění dálnice se nic podobného nestalo. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ale zdůraznila, že se to občas stává, takže D5 není zase až tak ojedinělým případem.
"Vlivem extrémních teplot se v roce 2006 zvedla betonová část vozovky zhruba na padesátém kilometru D1," vzpomínala Vápeníková. "A nyní řeší podobné problémy v Německu, kde se na některých místech také zvedly dálnice," dodala.
"Nedá se však říci, že by se to například během jednoho roku stalo několikrát. Spíše k tomu dochází jednou za několik let," odhadovala mluvčí ŘSD. "Častěji se řeší případy, že vlivem průjezdu těžkých vozů dochází za vyšších teplot k vyjíždění kolejí ve vozovce," uvedla.
Železnici ohrožují v létě vedra i bouřky
Tropy budou až do srpna |
Podle meteorologů vydrží vysoké teploty až do začátku příštího měsíce. Do konce července má rtuť teploměru šplhat až k šestatřiceti stupňům Celsia. Teprve až na začátku srpna snad klesne pod devětadvacet stupňů. Silnice a železnice budou ohrožovat kromě veder také bouřky. Množství srážek však bude i tak podle předpovědí počasí jen podprůměrné. |
"Kovové součásti jsou ale koncipovány s dostatečnou tolerancí k výkyvům teplot. A v rámci pravidelné kontroly se na jakékoli změny přijde měřením, takže bezpečnost cestujících není ohrožena," zdůraznil Halla. "Pokud by bylo vychýlení větší, byla by snížena rychlost a při nejbližší výluce se geometrie koleje upraví na odpovídající stav," doplnil.
PSALI JSME: Kvůli horku a dusnu vyjíždí záchranka častěji než obvykle
Mnohem větší problémy než vysoké teploty podle něj způsobují na železnici během léta silné bouřky a pády stromů. "A v poslední době jsou to také požáry okolních porostů, ke kterým dochází například kvůli odlétnutí jiskry od brzdící soupravy," vysvětloval.
Dalším nepříjemným dopadem veder na cestující ve vlacích je to, že za takového počasí někdy přestane fungovat klimatizace. "Občas se to stává u jednotek City Elefant. Ta vnější teplota je nyní skutečně velmi vysoká a klimatizace jedou naplno," potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík. "Ke zpoždění kvůli tomu nedojde, prostě nahradíme jednu soupravu jinou. Třeba zrovna včera jsme museli z tohoto důvodu vyslat na Beroun starší jednotku City Elefant. Ale cestující kvůli tomu samozřejmě mají do doby, než se soupravy vymění, menší pohodlí," poznamenal.
Foto: ČTK, Jan Schejbal, archiv