Meziresortní dopravní komise ve čtvrtek řešila návrh, aby peníze, které policisté vyberou od neukázněných řidičů, putovaly zpět do policejního rozpočtu. Zatímco policisté i někteří dopravní odborníci návrhu fandí, ministr financí je ostře proti.
Rozpočet policistů je letos ještě napjatější než kdy předtím a jen vloni se na pokutách vybralo kolem půl miliardy korun. Policie teď oprášila starý nápad, že by si část peněz vybraných za přestupky ponechala. Šéf dopravní policie Leoš Tržil se brání, že by šlo jen o lepení rozpočtu.
Podle něj by se za pokuty mělo pořizovat speciální vybavení, které dosluhuje - třeba auta v civilních barvách pro nenápadnou kontrolu rychlosti nebo nové radary. "Za dva, za tři roky nebudeme mít čím měřit," varuje Tržil a poukazuje na více než patnáct let staré měřicí přístroje.
Tržil tvrdí, že by policii zůstal jen zlomek vybraných pokut. Ten by se použil na nákup věcí, na které v seškrtaném rozpočtu nezbývají peníze. "Tento model není nic nového, v zahraničí to funguje," říká Tržil. Podobný systém mají ve Finsku a krátce i ve Švýcarsku. Ve Finsku ovšem se peníze za pokuty nevracejí přímo policistům, nýbrž jdou do nevládní organizace pro bezpečnost silničního provozu.
Epidemie prošlých lékárniček?
Dopravní odborníci Tržilovi vesměs dávají za pravdu. "Pokud by to nebyly všechny peníze, tak by to nebyl špatný nápad. Policie by měla mít hodně financí a dobré vybavení a nějakým způsobem je získat musí," říká Jaroslav Hořín z Centra dopravního výzkumu a pomáhá si příkladem městské policie, která vydělává peníze obcím a městům, zatímco její strážníci jsou zároveň leckdy lépe vybaveni než jejich státní kolegové. "A proč by policii neměli zaplatit právě ti, kteří jsou nepoučitelní? Zatím platíme i my, kteří nejezdíme na červenou, bez rozdílu, jestli se člověk chová jako zvíře, anebo je slušný řidič," podotýká Hořín.
Kritici poukazují zejména na to, že policisté pak mohou mít snahu z řidičů vytěžit co nejvíce a trestat je maximálními možnými částkami i za banální přestupky. "Aby to nesklouzlo k tomu, že když pak policisté někoho zastaví, tak ho zkasírují, i kdyby to byla jen prošlá lékárnička," obává se Hořín a navrhuje, aby policii zůstávala jen část peněz za závažné přestupky. "Pokud by to bylo za nepřiměřenou rychlost, za alkohol, za agresivní chování za volantem, tak jsem všemi deseti pro," domnívá se expert.
Nadšený z nápadu meziresortní komise naopak není ministr financí Miroslav Kalousek. "Pokuty jsou prosím pěkně příjmem státního rozpočtu a já bych pokládal za velmi riskantní motivovat policii, aby vybírala co nejvíc pokut, protože pak budou mít lepší rozpočet. Myslím si, že by se to mohlo velmi rychle obrátit proti občanům," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr.