Zákaz řízení piráty neodradí. Ale přitvrzovat se nebude

Domácí
27. 3. 2011 16:00
Mnoho lidí klidně sedne za volant, ačkoli jim úřady zakázaly řídit (ilustrační foto).
Mnoho lidí klidně sedne za volant, ačkoli jim úřady zakázaly řídit (ilustrační foto).

Zákaz řízení pro mnohé motoristy moc neznamená. Loni přistihli dopravní policisté přes dva tisíce lidí, kteří sedli za volant, ačkoli to měli předtím od úřadů kvůli dřívějším přestupkům zakázáno. To je skoro o polovinu více než v roce 2009. Jak je vidět, řada notorických hříšníků se nebojí ani tří let vězení, které jim za takový čin hrozí. S přísnějšími tresty pro řidiče nerespektující úřední rozhodnutí však stát zatím nepočítá.

Za výrazné překročení rychlosti, jízdu pod vlivem alkoholu nebo například nebezpečné předjíždění může dostat řidič ve správním řízení jednak vysoký peněžitý trest, ale také zákaz řízení až na dva roky. To druhé však řadu lidí netrápí. "Případů, kdy někdo řídil vozidlo, přestože mu byl uložen trest spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, evidujeme za loňský rok celkem 2042," uvedla mluvčí dopravní policie Veronika Hodačová. Přitom předloni jich bylo 1388.

Co hrozí za jízdu bez řidičáku

Když řidič vůbec nemá příslušné řidičského oprávnění (například vůbec nesložil řidičské zkoušky nebo má průkaz na osobní auto, ale řídí kamion) - pokuta 25 000 - 50 000 Kč a zákaz řízení od jednoho do dvou let.

Když řidič sedl za volant, přestože mu řidičský průkaz zadržela policie - pokuta 5 000 - 10 000 Kč a zákaz řízení od 6 měsíců do jednoho roku.

Když byl řidiči uložen zákaz řízení, ale on přesto sedl za volant - až tři roky vězení (jde již o trestný čin).

Takové jednání už zákon považuje za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, za který může soud napařit řidiči až tři roky vězení. Evidentně to však na zmíněné dva tisíce motoristů moc velký dojem neudělalo. Někteří mají snad dokonce z policistů a úřadů jen legraci. Jak jinak si vysvětlit případ, kdy byl například jeden devětadvacetiletý muž loni na Opavsku přistižen už při sedmém porušení zákazu řízení. A bohužel někdy takoví recidivisté způsobí i smrtelnou nehodu, navzdory tomu, že už neměli za volantem co dělat.

Jenže je otázka, jak takovému jednání zabránit. Třeba se zpřísněním trestů se zatím nepočítá. "Dá se říci, že systém je nastaven adekvátně. Nemalé pokuty ve správním řízení, a především zákaz činnosti, by měly být dostatečnou výstrahou pro ty, co chtějí obcházet zákon. Ovšem samozřejmě i tady, jako ve všech oblastech, jsou lidé, kteří opakovaně porušují zákony," uvedl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

"Záleží také na správních orgánech obcí, policii a soudech, nakolik využívají možnosti dané zákonem," poznamenal. Policie má například právo zabavit člověku, který sedl za volant bez řidičáku, jeho vůz.

Ale ministerstvo nechce správním úřadům, policii či soudům doporučovat, aby v podobných případech jednaly tvrději. "To by mohlo být chápáno jako nátlak a ovlivňování z naší strany. Jako všechny veřejné orgány musí dodržovat legislativu naší republiky v rámci svého samostatného uvážení," řekl Novák.

Policie by se však případné debatě o možnosti zpřísnění předpisů nebránila. "Navyšování sankcí v souvislosti s těmito případy je otázkou případné odborné diskuze," sdělila mluvčí dopravní policie.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ