Malá důchodová reforma
Drábek naráží. Věcem veřejným se snižování penzí nelíbí
05.11.2010 06:30 Původní zpráva
Sotva ministr práce Jaromír Drábek představil svůj plán malé důchodové reformy, narazil. Snižování penzí většině dnešních padesátníků a šedesátníků se totiž nezamlouvá nejen opozici, ale také nejmenší vládní straně Věcem Veřejným. "Náš předseda sněmovního sociálního výboru bude s panem ministrem na toto téma jednat. Zatím to v nás budí dojem nekoncepčnosti," napsala v reakci na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ šéfka poslaneckého klubu Kristýna Kočí.
Chudým brát a bohatým dávat. Tak přesně v tomto duchu hovoří o Drábkově "důchodovém" záměru stínoví ministři z řad opozice. "Každým dalším krokem potvrzuje ministr Drábek svoji naprostou nekompetentnost. Sebrat lidem z už tak nízkých důchodů a přidat těm s vysokými důchody je ukázkou naprosté arogance a neschopnosti řešit důchodový systém," uvedl Zdeněk Škromach z ČSSD. Upozornil přitom na skutečnost, že lidé v těsně předdůchodovém věku už navíc nebudou mít šanci svoji situaci změnit.
Protože návrh je podle Škromacha asociální, ČSSD jej nikdy podpořit nemůže. V obdobném duchu hovoří i Miroslav Opálka z KSČM. "Určitě bychom ho nepodpořili, to je bez diskuze. I když já rozumím tomu, že to reflektuje nález Ústavního soudu," řekl Opálka. KSČM by podle něj šla jinou cestou. "My bychom překlopili důchodové pojištění na důchodové zajištění a tím pádem by vlastně ta solidarita v těch redukčních skupinách nebyla zajišťována pojistným systémem, ale prostřednictvím zákona," naznačil Opálka.
Nic není definitivní, bude se jednat
Kristýna Kočí z Věcí veřejných přiznala, že se s malou penzijní reformou neměla možnost seznámit. "Základní informace mám pouze z médií. Nejprve proto chci detailní vysvětlení. Náš předseda sociálního výboru bude s panem ministrem na toto téma jednat. Zatím to v nás budí dojem nekoncepčnosti," uvedla. Vít Bárta už navíc avizoval, že právě na důchodové reformě bude chtít jeho strana ukázat, že má silné sociální cítění, což po volebním fiasku potřebuje dokázat zejména svým voličům s nižšími a průměrnými příjmy.
Premiér Petr Nečas odmítl, že by se jednalo o malou penzijní reformu. "Jedná se o nutnou reakci na rozhodnutí Ústavního soudu," řekl a zdůraznil, že vládní koalice bude o celé záležitosti teprve jednat a teprve poté, co se dohodne, bude možné vytvořit nějaký legislativní návrh.
Drábkův návrh, o kterém informovaly Lidové noviny, počítá s tím, že většina dnešních padesátníků a šedesátníků se musí připravit na nižší důchody. A to i o stovky korun. Koho konkrétně se to týká? Všech těch, kdo vydělávají 13 tisíc až 35 tisíc korun měsíčně. Přičemž vůbec nejhůř dopadnou ti, co berou kolem 25 tisíc.
A takhle by to (ne)mohlo vypadat
Ti, kdo mají od 35 tisíc do 40 tisíc, mohou být naopak v klidu. S jejich důchody by se nemělo nic stát. A jak dopadnou ti, co mají nad čtyřicet tisíc? Ti by si měli přilepšit. Jejich penze by měly poskočit ze současných 9800 Kč na 11 400 korun měsíčně.
Zda tomu tak ale nakonec bude, není vůbec jisté. Samy Lidové noviny upozornily, že výpočet je orientační. Záležet pak bude i na tom, jak dlouho před penzí pracoval a kolik si vydělal za posledních deset let. Lidé s vyššími příjmy by také měli platit nižší odvody sociálního pojištění. Na dobroušení detailů má navíc Nečasův kabinet ještě určitě přes měsíc času. Ministr Drábek chce totiž vládě návrh předložit až ke konci tohoto roku.
Chystané změny v penzích jsou vládní odpovědí na dubnové rozhodnutí Ústavního soudu, který prohlásil, že české důchody jsou příliš rovnostářské a diskriminují lidi s vyššími platy. Rozhodl tak na základě stížnosti bývalého soudce Krajského soudu v Ostravě, který si za posledních dvacet let před penzí vydělával v průměru 69 tisíc měsíčně. Pak ale dostal jako penzi jen 19 procent z této částky, což je podle brněnských soudců neadekvátní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.