Drahé náhradní díly? <span>Stát nadržuje</span> automobilkám

Domácí
13. 9. 2007 06:45
Na levnější náhradní díly můžete zapomenout.
Na levnější náhradní díly můžete zapomenout.

Na levnější náhradní díly můžete zapomenout.Pokud se vám u auta rozbije třeba čelní sklo, originální náhradní díl nebývá právě levnou záležitostí. Výrobci viditelných součástí na auta, jako jsou kapoty, dveře či blatníky, které se při havárii nejčastěji poškodí, je totiž nemohou volně dodávat na trh. Vinna je přísná ochrana průmyslových vzorů, od které ministerstvo průmyslu nechce odstoupit. Čeští řidiči paradoxně doplácejí na to, že u nás máme silný automobilový průmysl, který si chce vláda hýčkat.

„Dodavatelé náhradních dílů, které jsou certifikované, mohou své výrobky dodávat pouze automobilkám a nesmí je prodávat volně na trhu," vysvětluje Miroslav Brůžek, tajemník Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů (SISA). Česká republika totiž nepřistoupila k směrnici EU, která průmyslovou ochranu vzorů zmírňuje a umožňuje dodavatelům automobilek prodávat viditelné součásti volně na trhu, čímž jejich cena pochopitelně klesá. Z levnějších náhradních dílů se dnes mohou těšit například řidiči ve Velké Británii, Itálii, Španělsku, zemích Beneluxu nebo Dánsku.

Automobilky si musíme hýčkat 

Volnému prodeji se brání ministerstvo průmyslu, které se na celou situaci dívá jinak. „V protikladu k tomuto názoru stojí přesvědčení, že ochrana designu náhradních dílů je logickým důsledkem práva na duševní vlastnictví a rozlišení na primární a sekundární trh s náhradními díly by odporovalo všeobecným zásadám práva na jeho ochranu," řekl Matyáš Vitík z ministerstva průmyslu. Automobilový průmysl představuje v českém hospodářství významnou položku, proto se musí podle Vitíka hledět i na jeho zájmy. Obdobně prý postupují Německo a Francie.

„V současné době mají u nás automobilky na náhradní díly monopol a mohou si diktovat ceny," zlobí se Miroslav Brůžek. Sdružení importérů podle něj nevadí, aby si výrobci chránili design, nemělo by se to však vztahovat na nárazníky, skla a další nejčastěji poškozené části. Pokud by se ochranu viditelných součástí podařilo zmírnit, cena těchto dílů by mohla klesnout až o deset procent, jak se stalo v zemích, kde byla směrnice EU přijata.

Nakupujte u nás, radí Škoda

V Evropské unii nyní probíhá legislativní proces, na jehož konci by na území celé unie neměly být viditelné části automobilů chráněny tak silně. Ochrana průmyslového vzoru by se vztahovala pouze na celý vzhled automobilu. Hlasovat o tom budou poslanci Evropského parlamentu. Tato takzvaná opravárenská doložka by mohla podle Brůžka v europarlamentu projít, ale určitě se tak nestane za podpory české vlády a pravděpodobně ani největšího tuzemského výrobce automobilů Škoda Auto. „Situaci sledujeme a uvidíme, jak bude nová legislativa vypadat, ale doporučujeme, aby si naši zákazníci kupovali náhradní díly pouze u našich autorizovaných dealerů," zní stanovisko firmy Škoda, které portálu TÝDEN.CZ sdělil tiskový mluvčí Evžen Krauskopf.

Pokud úprava projde, obává se ministerstvo průmyslu, že hrozí přesun výroby těchto dílů mimo Česko. To by zvýšilo i nezaměstnanost. Jenže obavy úředníků jsou patrně úplně zbytečné. I kdyby Evropský parlament doložku schválil, konečné slovo má Rada ministrů. A ta bude pod silným tlakem automobilek, které budou hrozit přesunutím výroby dále na východ.

FOTO: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Tchaj-wan zahájil manévry simulující útok Číny, ta se je snažila narušit

Domácí
9. 7. 2025

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ