České úřady zadržují běžence za ostnatým drátem, ačkoli české soudy a nevládní organizace to považují za porušení mezinárodního práva. Poukázal na to německý deník Frankfurter Rundschau. List rovněž poznamenal, že migranti, z nichž mnozí Českou republiku vůbec neznají a kteří zemi vnímají jen za další z mnoha na trase za svým vysněným cílem, zde nejsou viditelně vítaní.
"Neuplyne žádný den, aby česká cizinecká policie nedopadla desítky uprchlíků. Syřany, Afghánce či Eritrejce, kteří po takzvané balkánské cestě přicházejí do Maďarska, odkud chtějí dále na sever, chytá v mezinárodních rychlících nebo na hranicích se Slovenskem," napsal Frankfurter Rundschau. Pro mnohé běžence se tak Česko stává konečnou stanicí.
České úřady přistupují k migrantům jako k nelegálním přistěhovalcům. Důvod, proč jsou běženci vůbec zadržováni, když zemí chtějí jen projet, zdůvodnilo ministerstvo vnitra azylovým zákonem. Ten předepisuje, že cizinci bez příslušného povolení k pobytu a dokladů musejí být po dobu řešení jejich případu zadržováni.
Ubytování pro zadržené migranty
Jedním z největších detenčních center je zařízení v Bělé pod Bezdězem, kde nyní čeká zhruba pět set lidí na to, až o jejich osudu české úřady rozhodnou. "Tábor je obehnán čtyři metry vysokým plotem s ostnatým drátem. Běženci musejí odevzdat cennosti a mobilní telefony, z jejich hotovosti si pak stát strhává náklady za nedobrovolný pobyt. Uvnitř hlídkuje soukromá ostraha, venku hlídá policie," popsal deník situaci.
Frankfurter Rundschau rovněž napsal, že novináři do zařízení přístup nemají, ale že se některým podařilo s uprchlíky hovořit. Například jeden Pákistánec, který je na cestě půl roku, vypověděl, že je zde zadržován třicet dní a že ve středisku jsou problémy s nedostatkem jídla.
České nevládní organizace ubytovací centra kritizují i kvůli tomu, že jsou zde rodiny a nezletilí. Nelíbí se jim také fakt, že lidé nemohou ze střediska svobodně odcházet a přicházet, neboť se u všech automaticky předpokládá riziko útěku. To je podle sdružení hájících lidská práva v rozporu s mezinárodními závazky, neboť takzvaný dublinský systém, tedy azylový mechanismus Evropské unie, vyžaduje, aby hrozba útěku byla zkoumána u každého zvlášť.
Názor o nelegálnosti zadržování běženců sdílejí i české soudy, které žadatelům o azyl v jejich žalobách dávají za pravdu a nařizují jejich propuštění, poznamenal Frankfurter Rundschau. Soudní obranu ale zvolí jen málo lidí.
Uprchlíci v Česku nejsou vítáni
Deník také upozornil na fakt, že česká veřejnost se k azylantům staví odmítavě, v jednom z průzkumů se proti přijímání azylantů vyslovilo 71 procent dotázaných. "Rovněž levicově populistický prezident Miloš Zeman brojí proti migrantům. Nikdo vás do Česka nezval, řekl před časem v rozhovoru s bulvárním listem Blesk," napsal Frankfurter Rundschau. Dodal také, že Zeman chce proti běžencům tvrdší postup, například nasazení vojáků na hranicích s Rakouskem a Slovenskem.
I tak se ale v Česku ozývají hlasy proti české azylové politice. Příkladem je výzva vědců k toleranci vůči uprchlíkům, která upozorňuje na hrozbu xenofobie a na přehnanou hysterii. Dokument dosud podepsalo asi 2800 akademiků.
Držíte migranty za ostnatým drátem! tepou Němci Česko
Domácí
25. 8. 2015 06:13Uprchlíci zadržení v ČR.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal, Němeček Pavel