Reakce
Dubčekův syn kritizoval Zemana za hanlivý výrok

13.01.2018 19:25

Mezi důrazné kritiky českého prezidenta Miloše Zemana za jeho hanlivý výrok o vůdci tzv. Pražského jara Alexandru Dubčekovi se v rozhovoru pro deník Nový čas připojil syn někdejšího prvního tajemníka československých komunistů, bratislavský lékař Pavol Dubček.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Horst Laube (4 hlasy) 13.01.2018 19:50

    A copak Zeman neměl pravdu ? F.Kriegel odolal, Dubček ne...A s ním i...

  • Petr Dosoudil (2 hlasy) 13.01.2018 22:56

    Pravda je ta, že Dubček naivně spustil obrodu KSČ, přestože věděl, že...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Mohl to Zeman nějakým eufemismem změkčit, ale je to svatá pravda.

0 hlasů

V Prusku byla poněkud nápodobná situace jak v Československu v roce 1968 (kde se Brežněv oháněl údajnou legitimovanosti zásahu), tj. tzv. Preußenschlag v roce 1932, v kterém kancléř Papen sesadil Braunův kabinet a sám se chopil moci nad Pruskem. (Papen byl docela anti-levičák, poněkud kamarád Hitlera, a povolil SA-SS které byly za Brauna zakázané.)

https://en.wikipedia.org/wiki/Preu%C3%9Fenschlag

Braunovi se tenkrát předhazovalo, že odešel do exilu, a že více nedělal proti tomu převzetí před kterým technicky vzato měl komando nad policií Pruska (armáda Pruska jako taková byla rozspuštěná koncem 1. světové, a Pruské ministerstvo zahraničí se v roce 1871 stalo po králem a roku 1871 císařem ministerstvem zahraničí celé "unie" - ale jak vidět například v ústavě Pruska z 30. listopadu 1920 se Prusko stále mělo za vlastní stát s vlastním národem/občanstvem.)

https://de.wikipedia.org/wiki/Preu%C3%9Fische_Verf - assung_(1920)

Také byla nějaká kritika po válce a Otto Braun musel žebrat aby měl na živobytí (mezitím co se však například T. Heuss stal prezidentem SRN, a to hlasoval pro zmocňovací zákon Hitlera v roce 1933, K. Adenauer se stal kancléřem SRN, a to byl koncem roku 1932 pro koalici s nacisty a po válce zaměstnal Globkeho jako šéfa kancléřství (Globke byl spoluautorem Norimberských rasových zákonů) a podobně, kde mimochodem taková zajímavost, že Heuss, Adenauer, Papen a další se narodili v nebo poblíž Alp nebo Rýnu, nápodobně jak většina vedení NSDAP).

A v rámci "po bitvě každý generál" se jistě dá chápat spekulaci nad tím, že to mohlo proběhnout docela jinak. Ale osobně to mám za docela těžké Braunovi ohledně té věci něco předhazovat - jakože v jeho pohledu tenkrát možná měla vliv skutečnost, že přišel o syna v 1. světové válce a že tomu nechtěl vystavit otce synů v policii, ale celkově to na mě dělá dojem, že neviděl ospravedlnění se držet i za cenu životů dalších u moci (a zřejmě se mu také nedostalo vyrozumění od kohokoliv, že by radší položil život než nechat Papenovi volný průběh - nápodobně jak Zeman sice prý seděl u rádia, ale nedal Dubčekovi na vědomí, že má Zemanovou podporu i nasazením života).

Což ne jako by z toho plynulo, že Otto Braun byl "měkký", ale ohledně o co šlo, tak právě šlo o to kdože sedí v tom křesle, a držet se zuby nehty toho křesla, to se ani dnes nemá vyloženě za na úrovni - jakože kdyby se Bohuslav Sobotka zabarikádoval na Úřadu Vlády nebo dokonce chtěl rozjet občanskou válku, tak to by se Sobotku asi mělo za idiota. A v docela nápodobné situaci byl tenkrát argumentativně Dubček, kde se Brežněv oháněl údajnou legitimovaností jeho zásahu mezitím co ulice Prahy nebyly plné lidmi provolávající Dubčekovi neochvějnou podporu. (A navíc ta problématika kolem takových věcí stejně poněkud širší, kde například ta Wýmarská ústava byla argumentativně docela nedomyšlená a nápodobně například v Československu nebylo nutně ústavně vše úžasné a "pojištěné".)

0 hlasů

Nevím o tom, že by Zeman veřejně vystoupil a odsoudil okupaci.

0 hlasů

a bureš udával o sto šest.

0 hlasů

Pravda je ta, že Dubček naivně spustil obrodu KSČ, přestože věděl, že si to SSSR nenechá líbit a šance zavést v socialistickém bloku ostrov demokracie je stejně naivní, jako si EU myslela, že si Rusko nechá líbit základny NATO na Ukrajině u svých hranic. Tahle Dubčekova naivita způsobila dalších dvacet let tvrdého komunistického útisku s vojsky na našem území připravenými okamžitě zasáhnout.Kdo pamatuje šedesátá léta, tak mi dá zapravdu, že již povolila komunistická hysterie padesátých let, Novotný propustil politické vězně a atmosféra se značně uvolnila.Tak se dalo přežít do evolučního rozpadu SSSR který nasměroval Gorbačov.Za těch dvacet let naprosto zbytečného útisku, nemusela řada našich lidí trpět exekucemi a terorem.Názor, že Dubček neměl šanci se nepodělat, je scestný...tohle si měl uvědomit, než to celé spustil.Dělat z Dubčeka mučedníka je jen věcí emocí.Ve skutečnosti to byl sebevrah, který sebou strhnul obyvatele bývalého Československa.

2 hlasy

nemyslím.zdá se mi,že dubček chtěl navázat na reformy pomalu,ale vymklo se mu to z rukou.byl to dobrý člověk,na komunistu až překvapivé.ale fakt je,že se podělal.gorbačov dělal to samé,vymklo se mu to také a sssr skončilo.jemu nikdo invazí nepomohl.

0 hlasů

A copak Zeman neměl pravdu ? F.Kriegel odolal, Dubček ne...A s ním i ostatní představitelé KSČ.

4 hlasy

tak,tak.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov