Průměrná penze by se od příštího roku mohla zvýšit buď o 200, nebo o 308 korun. Dosáhnout by tak mohla buď 11 637, nebo 11 745 korun. Důchody by tedy mohly vzrůst o stovky korun. Kolik to však přesně bude, se ještě neví. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž v návrhu nařízení vlády o výši všeobecného vyměřovacího základu překvapivě zvolilo dvě varianty navýšení penzí. Návrh je v připomínkovém řízení.
Důvod, proč jsou varianty dvě, je jednoduchý. Valorizace penzí se totiž řídí pravidlem, podle nějž se automaticky zvyšují o jednu třetinu růstu reálných mezd a sto procent nárůstu cen. Vláda však podle zákona může zvolit i výrazně vyšší valorizaci, a to až do výše 2,7 procenta.
A právě k tomu ministerstvo přistoupilo v tomto případě. "Bez využití možnosti vyššího zvýšení by v roce 2017 došlo k poklesu reálné hodnoty průměrného samostatně vypláceného starobního důchodu o 0,1 procenta, a tím ke zhoršení životní úrovně důchodců," odůvodňuje svůj postup ministerstvo v důvodové zprávě. A to v situaci, kdy dochází k poměrně rychlému zvyšování reálných mezd a tím i životní úrovně ekonomicky populace, dodává.
V prvním případě by se tak základní výměra penzí zvýšila o 110 korun a procentní výměra o jedno procento. Celkem by se tak důchody zvedly o 1,7 procenta. Pro státní rozpočet by to znamenalo nárůst výdajů o sedm miliard korun.
Ve druhém případě by opět základní výměra důchodů vzrostla o 110 korun a ta procentní o 2,2 procenta. Celkem by to bylo o 2,7 procenta. Pro státní rozpočet by to znamenalo nárůst výdajů o 10,7 miliardy korun.
Kterou variantu nakonec ministerstvo zvolí, rozhodne až připomínkové řízení a vláda.