Ministryně Marksová
Důchody od ledna vzrostou v průměru o 475 korun
18.09.2017 12:35 Aktualizováno 18.09. 15:44
Důchody v Česku by se mohly od ledna zvýšit v průměru o 475 korun měsíčně. Měly by vzrůst o čtyři procenta. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, by se měla zvednout o 150 korun na 2700 korun. Po zasedání vlády to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).
Návrh nařízení o zvýšení penzí dostane vláda. Na konci letošního června průměrný starobní důchod podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) činil 11.807 korun.
Vedle starobních důchodů se zvednou i invalidní a pozůstalostní penze. Starobní důchod na konci června pobíralo bezmála 2,4 milionu lidí, invalidní 425 400 a pozůstalostní 71 400. Vládní nařízení o zvýšení penzí připravuje ministerstvo práce. Kabinetu ho zatím nedalo. Za výraznějším přidáváním je nový model valorizace, promítá se do něj ale i citelnější růst mezd a cen.
"Po zveřejnění údajů o červnové inflaci Českým statistickým úřadem jsou známy všechny údaje potřebné pro stanovení celkové valorizace. Důchody se zvýší o čtyři procenta, což u průměrné penze představuje navýšení o 475 korun," uvedlo ministerstvo práce.
Důchod se skládá z pevné a procentní části. Pevný díl je pro všechny stejný a podle zákona má odpovídat devíti procentům průměrné mzdy. Od ledna by se měla pevná část tedy zvýšit z nynějších 2550 na 2700 korun. Procentní část se u každého liší, odráží se v ní odpracovaná doba a výše výdělků.
Vláda bude nyní poprvé přidávat podle nového, výraznějšího modelu valorizace, který doporučila důchodová komise a který se letos dostal do novely zákona. Od ledna se penze budou zvedat o polovinu růstu reálných mezd místo dosavadní třetiny. Kabinet může důchody zvýšit buď podle růstu cen zboží, které pořizují senioři a seniorky, nebo podle růstu cen pro domácnosti. Vybere tu vyšší hodnotu.
Ministerstvo práce uvedlo, že ceny se mezi červnem 2016 a 2017 zvedly o 2,3 procenta. K tomu se připočítá polovina z růstu reálných mezd o 3,3 procenta, tedy po zaokrouhlení 1,7 procenta. Výsledkem je zvýšení penzí o čtyři procenta. Pokud by se přidávalo podle dosavadního výpočtu, přilepšili by si penzisté a penzistky od ledna o 3,4 procenta (součet růstu cen a třetiny růstu mezd). Průměrné zvýšení by tak od ledna bylo o 65 korun nižší, upřesnilo ministerstvo práce.
Marksová podotkla, že zvýšení penzí bude nejvyšší od roku 2008. Tehdy na konci konjunktury a po nástupu krize lidé dostali od ledna v průměru 346 korun navíc, kvůli růstu cen pak od srpna dalších 470 korun.
Systém důchodů je dlouhodobě v minusu, protože výdaje jsou vyšší než příjmy. Schodek se v posledních letech snižoval, a to díky růstu ekonomiky. Odvody platí víc lidí z vyšších mezd. Loni na konci roku dosahoval deficit 16,3 miliardy korun, na konci roku 2013 činil 49,7 miliardy korun.
Vláda nyní dokončuje rozpočet na příští rok. Nejvyšší část výdajů putuje právě do penzí. V příštím roce by to podle návrhu mělo být 427,9 miliardy korun. Na důchodovém pojištění by se mohlo vybrat 421,1 miliardy. Letošní rozpočet počítá s výdaji 406,3 miliardy korun a s příjmy z důchodových odvodů 386,9 miliardy.
Na zvýšení důchodů v průměru o zhruba 500 korun se už na jaře domluvila koalice. Podle Marksové valorizace bude znamenat nárůst výdajů na penze o 16,6 miliardy korun. Letos v lednu si senioři a seniorky polepšili v průměru o 309 korun. V roce 2016 se sice penze podle inflace a růstu mezd zvedly jen o 40 korun, k tomu ale přibyl ještě příspěvek 1200 korun. Měsíčně si tak minulý rok důchodkyně a důchodci přilepšili celkem o 140 korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.