Dvojí metr památkářů: <span>plastová okna</span> vadí jen někde

Domácí
3. 12. 2008 08:00
Majitel žižkovského činžáku Martin Kohout narazil u památkářů.
Majitel žižkovského činžáku Martin Kohout narazil u památkářů.

Majitel žižkovského činžáku Martin Kohout narazil u památkářů.Některým majitelům domů památkáři zakazují sebemenší úpravy, třeba výměnu oken. A jiným nechávají volné ruce. Kdo předpisově žádá o povolení, je často vystaven šikaně. Ti, co stavějí načerno, jsou většinou nepostižitelní.

Na první pohled to vypadá, že mnozí majitelé se o své domy nestarají. Jak to, že někde dělají ostudu oprýskaná okna, když u souseda svítí nové rámy? Majitel činžáku v Křišťanově ulici v Praze na Žižkově Martin Kohout se nedávno rozhodl vyměnit stará dvojitá dřevěná okna za levnější plastová. Památkáři mu to ale nepovolili. Žižkov patří do památkové zóny a plast ani jednoduchá dřevěná "eurookna" se podle nich na starobylou fasádu nehodí.

Pan Kohout se podvolil, ale pak se rozhlédl po okolí a začal zuřit. „V Křišťanově ulici je hned několik domů s plastovými okny nebo eurookny. Pikantní je, že dva dokonce patří městu. To nikomu nevadí," zlobí se Kohout, který se proti verdiktu památkářů odvolal.

Podobné příklady dvojího metru jsou k vidění i v jiných pražských památkových zónách, třeba v Ječné ulici. Kohout je přesvědčen, že úředníci rozhodují nekompetentně, nebo jsou přímo "podmáznutí".

Načerno? V pořádku

„Naši lidé dbají na to, aby při jejich rozhodování nevznikaly neodůvodněné rozdíly," zdůrazňuje ředitel magistrátních památkářů Jan Kněžínek. Proč tedy žižkovská radnice na rozdíl od pana Kohouta dostala u svých domů možnost pořídit si levnější okna? "Takovou výměnu jsme nepovolili," studuje úřední záznamy Kněžínek. „Ta okna tam jsou asi načerno," diví se i šéf stavebního úřadu v Praze 3 Karel Urban.

Zmíněné budovy má na starosti správcovská firma SKM. Proč instalovala okna, s nimiž památkáři nesouhlasí? Ředitel SKM Pavel Císař tvrdí, že plastová okna v jednom z pater namontoval nájemník bez vědomí správce. Přiznává však, že jeho firma osadila eurookna. Sice načerno, v tom ale problém nevidí. "Technici mi řekli, že je to tak v pořádku."

Jedno je jasné: jeho firma díky nepovoleným eurooknům ušetřila nezanedbatelnou částku. Plastové okno může být třikrát levnější než špaletové, eurookno zhruba dvakrát. Na dvou domech se dají ušetřit statisíce.

Časopis

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ