Egyptolog Bárta: Žijeme dotaženou verzi socialismu

Domácí
26. 7. 2015 12:35
Profesor Miroslav Bárta, egyptolog, při rozhovoru v čajovně Siva.
Profesor Miroslav Bárta, egyptolog, při rozhovoru v čajovně Siva.

"Nejsme to nejlepší, co má čest naše planeta nosit," říká český egyptolog Miroslav Bárta, který si vysloužil svými veřejnými vystoupení na domácích i zahraničních fórech pověst muže strašícího koncem civilizace. V rozhovoru, který přináší aktuální vydání TÝDNE se však dočtete, že zas tak zlé to se světem být nemusí.

"Mám za to, že se hroutí jeden způsob našeho pojímání světa. Dívám se na něj a vidím chybová hlášení. Systém, v němž žijeme, má rostoucí sklony k neefektivitě, ty sklony lze generalizovat a všechny už tady dávno byly. Výhoda historika je, že je vidí v celém historickém průběhu, vidí, co je statisticky pravděpodobné a jak to celé může skončit," říká Miroslav Bárta.

Co tedy vidíte?

Obecně mohu říct, že neustále roste složitost systému ,v němž fungujeme. Zbytečně jej zanášíme formalitami, které vycházejí z toho, že systém považuje člověka a priori za nepřítele, za někoho, kdo potřebuje mít vše nalinkované. To zároveň přináší možnost takového člověka moci okamžitě klepnout přes prsty, když se systému vzepře. Dobrý příklad je justice. I podle vyjádření lidí z ní je zanesena množstvím nesmyslných vyhlášek, zákonů a předpisů, které jdou poměrně často proti sobě. Nedoplňují se a neumocňují svůj dopad, nýbrž věci komplikují, rozporují. Vede to třeba k tomu, že můj kamarád, stavař, absolvent jedné z nejlepších škol - ČVUT, když se pouští do nového projektu, začíná tím, že si najme právníka, který rozumí stavebnímu zákonu. Tak se formalizujeme, že většinu své energie spotřebujeme na to, abychom studovali, zda svým jednáním někomu náhodou nemůžeme něco způsobit. Je to nepřehledné.

Ale tak už to vypadá ve všech oborech, ne?

No, právě. Typický příklad jsou dětská eurohřiště. Nechápu, jak jsem se mohl dožít svých pětačtyřiceti bez eurohřiště a pákových baterií na záchodech. Že mě nesežral nějaký mikrob.

Společnost se tomu ale přizpůsobuje a zdá se, že jí to tak moc nevadí.

Ano, přivyká tomu. Namísto toho, aby námi zvolený systém vychovával samostatně myslící svébytné jedince, se od socialismu posunul k vyšší dotažené verzi socialismu. V tom jsme výborní. A skončí to tím, že až vás bude akutně operovat chirurg, zákrok bude trvat deset hodin a on bude muset v půlce odejít, protože mu skončila pracovní doba. Odbory mu to nařídí. A doufejme, že v jeho práci pak bude pokračovat někdo jiný. Ale jistě to bude formálně v pořádku. Čtěte TÝDEN!

* Jak Miroslav Bárta jako historik vnímá téma uprchlíků?

* Na co přišel dlouhodobým studiem vzniků a zániků starých civilizací?

* Jaké jsou podle něj nynější elity?

ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 27. ČERVENCE 2015.

Autor: Pavlína WolfováFoto: ČTK , Dinh Viet

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ