Ekolog <span>Bursík radil těžařům</span>. Je to normální?

Domácí
7. 2. 2010 10:00
Martinu Bursíkovi není prý co vyčítat.
Martinu Bursíkovi není prý co vyčítat.

Martinu Bursíkovi není prý co vyčítat.Podle odborníka na nebezpečný lobbing a korupci z organizace Transparency International není proč vyčítat Martinu Bursíkovi, že jeho poradenská firma pracovala pro těžaře. Energetické firmy ekologické poradenství potřebují, s ekology spolupracuje i polostátní energetický gigant ČEZ.

Od minulého týdne "žije" v médiích i na půdě Poslanecké sněmovny aféra bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ). Rozpoutala ji těžařská skupina Czech Coal, nástupce Mostecké uhelné společnosti, když upozornila, že si Bursíkova firma vydělala v letech 2000 až 2003 jeden a půl milionu za poradenství těžařům. V jednu chvíli radil tehdejší nestraník a odborník na environmentalistiku Bursík zároveň Mostecké uhelné i ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi.

K TÉMATU: Striktní Fischer versus ostrý Bursík: Neurážejte mne
                    Vláda je zkorumpovaná, tvrdí Bursík. Fischer chce omluvu
                    Zeman nahrává Tykačovi, je pro prolomení limitů těžby
                    Czech Coal mě chce zdiskreditovat, tvrdí Bursík

"Nevidím v tom žádný střet zájmů. Všechny poradenské firmy radí státu i soukromému sektoru, to je normální," říká Radim Bureš z organizace Transparency International, kterého časopis TÝDEN požádal o názor.

Podle Bureše by vznikl Bursíkovi problém až ve chvíli, když by jeho kroky ve funkci poradce ministra Ambrozka či později ve funkci ministra životního prostředí vedly ve prospěch těžařů.

Ekologické poradenství si platí i ČEZ.ČEZ: Ekology potřebujeme

Rady ekologů potřebuje stejně jako ostatní energetické firmy i gigant ČEZ, jejich rady si kupuje stejně, jako si je kupovala Mostecká uhelná společnost od Bursíkovy firmy Ecoconsulting.

"Společnost ČEZ spolupracuje i s nevládními organizacemi, případně s odborníky, které je možné označit jako přiklánějící se k názorovému proudu ekologistů. Zajímá nás názor i z okruhu lidí, kteří se běžně energetice nevěnují," říká manažer komunikace ČEZ Martin Schreier. Ekologické posudky totiž v mnoha případech vyžaduje od energetických firem i samotný zákon.

"Tato spolupráce je pro nás přínosem, protože víme, na co se v budoucnosti soustředit, aby byl náš projekt pochopitelnější pro veřejnost," vysvětluje Schreier.

Co si myslí Transparency International o přátelství premiérova poradce Mlynáře s Janem Dobrovským?

Existují důkazy, které by podpořily tvrzení těžařů o nemravném chování Bursíka?

A jak se na aféru dívá poradce premiéra Vladimír Mlynář?

Na tyto i další otázky odpovídá pondělní vydání časopisu TÝDEN.

Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek a Jan Zatorsky

Autor: - ivs -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ