Ekologové: Návrh protierozní vyhlášky je mírný a neřeší prevenci

Domácí
18. 3. 2021 10:34
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ekologové kritizují návrh dlouho očekávané protierozní vyhlášky. Chybí důraz na prevenci a přípustná míra každoroční ztráty ornice z hektaru je příliš vysoká, uvedli ve čtvrtek zástupci ekologů v tiskové zprávě zaslané Hnutím Duha. Navrhovaná opatření podle nich půdu před důsledky eroze neochrání. 

MŽP poslalo tento týden dokument, v nové podobě, do mezirezortního připomínkového řízení už potřetí. První verze byla připravena v roce 2017. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už dříve vydání vyhlášky, která má začít platit v červenci, označil za jednu z letošních priorit. Současná verze je podle něj výsledek ročního jednání se zástupci odborné zemědělské veřejnosti.

Nynější návrh stanovuje jako přípustnou ztrátu ornice v důsledku vodní eroze až devět tun z hektaru za rok pro hluboké a středně hluboké půdy. Ty tvoří v Česku většinu. V předchozí verzi byla, podle důvodové zprávy, přípustná míra až 17 tun. U mělkých půd současná verze zpřísnila výši tolerované ztráty z pěti na dvě tuny z hektaru na rok. Ekologové však odkazují na odborné metodiky, podle kterých je přípustná ztráta u hlubokých a středně hlubokých půd maximálně čtyři tuny. Podotkli také, že ve vyhlášce chybí časový výhled pro postupné snižování limitu.

Ekologové také kritizují to, že se podle vyhlášky první případy eroze na daných polích mají prominout. Na řešení, v podobě plánu hospodaření sestaveného pomocí protierozní kalkulačky, dojde až u ploch s opakovaným záznamem eroze. Vyhláška tak podle nich neřeší prevenci. Do aplikace, kterou vyhláška zavádí, se pak podle Duhy dostane jen část případů eroze, kterých si veřejnost všimne. "Protierozní vyhláška má být klíčový nástroj pro ochranu půdy, a není tedy možné, aby případy eroze v takové míře tolerovala. Potřebujeme protierozní, ne 'poerozní' vyhlášku," poznamenal za Hnutí Duha Martin Rexa. Podle něj jsou nutná preventivní opatření jako snížení maximální výměry jedné plodiny.

Také zemědělský specialista České společnosti ornitologické Václav Zámečník považuje vyhlášku za málo ambiciózní. Zámečník řekl, že je "nepřípustné" tolerovat projevy eroze. Dodal, že v protierozní prevenci hraje důležitou roli i obnova mezí, mokřadů a rozptýlené zeleně. Ekologům se také nelíbí, že se vyhláška zabývá vodní erozí, nikoliv však větrnou.

Vodní erozí je v Česku ohroženo až 60 procent zemědělské půdy. Podle expertů ročně kvůli erozi dochází ke ztrátě až 21 milionů tun ornice v hodnotě nejméně čtyř miliard korun.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/ Sergieiev

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ