Ministerstvo financí začne v pondělí 3. října přijímat objednávky na pilotní emisi státních dluhopisů pro občany. Komu se nová forma spoření vyplatí? A je výhodnější než třeba stavební spoření, které nedávno Nečasova vláda "osekala"? Na otázky on-line deníku TÝDEN.CZ v unikátním dvojrozhovoru odpovídali náměstek ministerstva financí Jan Gregor a ekonomka Markéta Šichtařová.
Koupíte si státní dluhopisy?
Anketa:
Uvažujete o investici do státních dluhopisů?
Gregor: Snad to stihnu. Odlétám na dva dny do Paříže a doufám, že se za tu dobu nestihnou vyprodat. Určitě o ně mám zájem.
Šichtařová: Ne, nehodlám si je koupit.
Proč?
Gregor: Výnos jsme se snažili nastavit tak, aby byl lákavý pro běžné občany ve srovnání s ostatními retailovými produkty. Úrok 2,04 procenta na roční dluhopis a 3,09 na pětiletý dluhopis jsou poměrně dobrou nabídkou.
Šichtařová: Myslím, že můžu investovat peníze způsobem, který pro mě bude likvidnější a který mi přinese vyšší výnos. Tím však neříkám, že jsou státní dluhopisy automaticky špatné pro každého.
Komu byste státní dluhopisy doporučili?
Gregor: Komukoliv, kdo si chce dlouhodobě spořit peníze pro jakýkoliv účel.
Šichtařová: To je otázka do pranice. Protože pravdou je, že z nich nejsem tak úplně nadšená, jak nadšeně bývají často prezentovány. Podle mého názoru můžou být státní dluhopisy zajímavé pouze pro člověka, který ví, že kdyby potřeboval peníze, může sáhnout někam jinam. A ten člověk si musí být stoprocentně vědom toho, že částku investovanou do dluhopisů nebude pro příštích pět let stoprocentně potřebovat.
Co se vám na dluhopisech nelíbí?
Šichtařová: Nejde ani tak o výnos, ten je srovnatelný. To hlavní, co se mi na nich nelíbí, je enormně nízká likvidita (možnost rychle dluhopisy zpeněžit – pozn. red.). U pětiletých dluhopisů, které podle mého budou pro lidi investičně zajímavější, je výnos 3,09 procenta možné dosáhnout pouze v okamžiku, kdy je dluhopis držen celých pět let. Pokud by byl prodán dřív, výnos bude mnohem nižší. A když by byl prodán během prvních dvou, možná i tří let, bojím se, že by ani nepokryl inflaci a byla tam reálná ztráta. Druhá věc je, že je možné prodat dluhopis předčasně jen čtyřikrát do roka a v prvním roce to pro jistotu nejde vůbec. Je to velmi nelikvidní ve srovnání snad s jakoukoliv investicí, kterou si umíme představit. Dokonce i pozemek můžu prodat snad rychleji, když potřebuji.
Jakou variantu dluhopisu zvolit, roční, nebo pětiletou? A kolik peněz investovat, aby se to vůbec vyplatilo?
Gregor: Takovouhle univerzální radu si opravdu netroufám dát. Záleží na podmínkách každého z nás. Já sám, vzhledem k tomu, že mám hypotéku s podobným úročením, určitě neinvestuji nějaké zázračné částky. Ale určitě to chci otestovat.
Šichtařová: U ročního dluhopisu je výnos skutečně velmi malý. Myslím si, že to nebude pro lidi atraktivní. Výnosově zajímavější jsou pětileté dluhopisy. Částku říct však nemůžu, každý má jinou zásobárnu peněz. Pokud si ale nejsem jistá, jestli třeba nepřijdu o práci nebo nebudu potřebovat předčasně splatit hypotéku, vždycky si musím nechat peníze někde mimo. Do dluhopisů můžu dát pouze sumu, o které stoprocentně vím, že ji nebudu příštích pět let potřebovat.
Můžete státní dluhopisy srovnat s jinými běžně rozšířenými bankovními produkty? Třeba se stavebním spořením, penzijním připojištěním...
Gregor: Snažili jsme se spíš srovnávat kratší dluhopisy se spořicími účty běžně úročenými do dvou procent. A myslím si, že jsou státní dluhopisy v roční variantě atraktivní. Co se týče pětiletého období, tam je potřeba důsledně zvážit, jestli občané opravdu chtějí držet dluhopis po celou dobu. Protože průměrný výnos přes tři procenta lze dosáhnout pouze v případě, že bude občan držet dluhopis po celých pět let. Jinak je nižší. I tam si ale myslím, že jsme konkurenceschopní s ostatními produkty bank.
Šichtařová: Penzijní připojištění bych ze srovnání vynechala, není to typický produkt pro spoření, ale spíš pro nějaké dlouhodobé připojištění se. Kdybych měla volit mezi státním dluhopisem a stavebním spořením, stavební spoření u mě mírně vyhrává, i když ho nemám také. Dává mi možnost zbavit se investice předčasně mnohem snadněji než státní dluhopis. A výnos je srovnatelný.
Minimální nákup? Dluhopisy za tisícovku |
Ministerstvo financí nabídne tři druhy dluhopisů se splatností jeden a pět let. Dluhopis bude mít nominální hodnotu jedné koruny, minimální objednávka bude 1000 korun. Objednávky bude možné uskutečnit do 1. listopadu, 11. listopadu rezort dluhopisy vydá. Výnos jednoletého státního dluhopisu bude dvě procenta. V případě pětileté splatnosti budou k dispozici dva typy dluhopisů - kupónový a reinvestiční. U těchto dluhopisů bude rostoucí úroková sazba, efektivní zhodnocení by mělo činit přes tři procenta. Jelikož je nominální cena dluhopisu jedna koruna, bude nulová i efektivní srážková daň. |