Elektrické ohradníky kvůli divočákům na Zlínsku jsou hotové

Domácí
5. 8. 2017 18:08
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Instalace elektrických ohradníků kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku je už dokončena. Dělníci začali ohradníky osazovat v pátek ráno na kraji Zlína. V sobotu večer je již hotovo, řekl Vlastimil Kamír, majitel společnosti, která instalaci zajišťovala. Celkem bylo kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů ohradníků. Smyslem ohradníků je udržet divoká prasata v epicentru nákazy.

Instalace ohradníků měla původně trvat déle, v pátek na ní pracovalo sedm lidí, dnes se jejich počet zvýšil na 12. Podle Kamíra pomohla také správa a údržba silnic, která dobře posekala trávu na krajnicích silnic, kde se ohradníky umísťovaly. "Pomohla také policie, doprava byla velmi silná," uvedl Kamír.

Elektrické ohradníky stojí mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou. Jsou vysoké 73 centimetrů a napájené bateriemi. Instalace ohradníků podle Kamíra přijde na asi 1,2 milionu korun. Elektřina v ohradníku nemá takovou intenzitu, aby nějak ohrozila člověka, který se ho třeba náhodou dotkne.

Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásil v pondělí na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Ohradníky částečně lemují území nákazy o rozloze 40 kilometrů čtverečních. Kolem ohniska nákazy zůstávají i pachové ohradníky, které nainstalovali myslivci před dvěma týdny.

Do ohniska nákazy nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Zemědělci mají zákaz na 115,5 hektarech půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy má divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit šíření choroby.

Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili již asi 1300 divočáků, u žádného kusu mimo zamořené území chorobu veterináři nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili zatím u 77 divočáků ze 132 uhynulých. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/Glück Dalibor

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ