Ministerstvo spravedlnosti vyhlásilo výběrové řízení na elektronický monitoring lidí odsouzených k trestu domácího vězení. Hlavním kritériem, podle kterého bude úřad nabídky posuzovat, je cena, řekla novinářům ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
Zakázka je podle ní stanovena na deset let a nesmí přesáhnout dvě miliardy korun. Systém elektronického hlídání domácích vězňů by měl začít fungovat od počátku příštího roku.
ČTĚTE TAKÉ: Pražští vězni zbavují metropoli sněhu
Film o Kajínkovi se v kinech objeví začátkem srpna
Firmy mohou své nabídky posílat do 26. dubna, poté je komise začne hodnotit. "Koncem května bychom, pokud nebudou žádné komplikace, znali vítěze a někdy v průběhu června by mohla být podepsána smlouva," uvedla Kovářová. Ministryně předpokládá, že by se do výběrového řízení mohlo přihlásit sedm až deset společností. Očekává i zájemce, kteří mají již s elektronickým hlídáním lidí odsouzených k domácímu vězení zkušenosti ze zahraničí.
Cena bude podle Kovářové rozhodující ze šedesáti procent. Firmy budou muset také splnit náročné technické podmínky. Roli bude hrát i záruka spolehlivosti sledování domácích vězňů. Zadávací dokumentaci zveřejní úřad ve středu na svých internetových stránkách.
"Uvádíme částku do dvou miliard korun, aby bylo zřejmé, že je to nadlimitní zakázka. Nicméně je na firmách, aby nabídly cenu nižší," uvedla ministryně. Společnosti mají navrhnout dvě částky - jednu pro monitoring méně než 2000 lidí, druhou pro případ, že by odsouzených bylo více.
Domácí tresty podporují víc jak dvě třetiny lidí
Elektronické hlídání domácích vězňů má být podle ministerstva dvojstupňové. Lidé mají být jednak monitorováni nepřetržitě po dobu, kdy musí být doma, druhý stupeň kontroly má nastoupit bezprostředně poté, co se objeví podezření, že odsouzený trest porušuje. Zařízení pak musí mít takzvanou černou skřínku, aby s ním nemohl nikdo neoprávněně manipulovat.
Podle průzkumu, který si nechalo ministerstvo zpracovat, podporuje trest domácího vězení téměř 70 procent lidí. Myslí si, že novinka v trestním řádu ušetří státu peníze za pobyt lidí ve věznicích. Zároveň je podle respondentů příznivější pro odsouzené, kteří tak nejsou vystaveni kriminálnímu prostředí. Naopak odpůrci domácího vězení tvrdí, že dostatečně odsouzené nepotrestá a že režim nebudou dodržovat.
Domácí vězení zavedl od ledna nový trestní zákoník. Do té doby, než začnou fungovat elektronické náramky, hlídá odsouzené probační a mediační služba. Zkušební provoz elektronických náramků by měl začít ještě letos, v ideálním případě by mohl podle ministryně začít v červenci.
Premiéra už je odbytá
České soudy za první dva měsíce tohoto roku uložily nově zavedený trest domácího vězení již šestkrát. Tři z rozsudků již nabyly právní moci. Trest si zatím začal odpykávat pouze šestačtyřicetiletý Štefan Rolník z Loučovic na Českokrumlovsku, který musí být doma vždy od 20.00 do 05.00 po dobu jednoho roku a musí se také vyhýbat alkoholu.
Podle ministerstva by si mohlo v režimu domácího vězení v prvních dvou letech odpykat trest asi 1500 lidí. Úřad odhaduje cenu za hlídání jednoho vězně v domácím vězení na 300 korun denně. Kovářová už dříve uvedla, že cena na jeden den vězení odsouzeného je až třikrát vyšší. Elektronický systém hlídání domácích vězňů chtělo ministerstvo financovat z unijních peněz, dotaci ale nedostalo.
Foto: Profimedia.cz, archiv Týdne, Robert Zlatohlávek