<span>Epidemie chřipky</span> se blíží. Bude horší než jindy

Domácí
17. 1. 2009 08:00
Na chřipku zabírají antivirotika. Nic ale nezkazíte čajem s citronem.
Na chřipku zabírají antivirotika. Nic ale nezkazíte čajem s citronem.

Na chřipku žabírají antivirotika. Nic ale nezkazíte čajem s citronem.Česko zasáhne podle odborníků v nejbližší době chřipková epidemie. Ta se Evropou šíří jako lavina, zasaženy jsou Španělsko, Francie, Anglie, Itálie a další státy. Letošní chřipkový kmen H3N2 způsobuje vyšší horečku i častější komplikace. Podle odborníků se lidé mohou ještě nechat naočkovat. Ovšem s poněkud nejistým výsledkem.

Za poslední týden stoupl počet nemocných v Česku o 40 procent a ministerstvo zdravotnictví očekává, že do dvou týdnů naplno vypukne epidemie. První izolované kmeny chřipky se už objevily v některých pohraničních oblastech. Chřipkou každoročně onemocní 1,2 až dva miliony lidí. Jinak tomu prý nemá být ani letos.

Evropu letos zasáhl virus, který odborníci označují jako H3N2. "Je všude napříč Evropou a je pravda, že má trošku horší průběh," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ ředitelka Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. "Je to však kmen, který dobře známe, a který byl poprvé izolován v roce 1968," dodala. Tehdy způsobil pandemii (epidemie, která se rozšíří na území dvou a více států, pozn.aut.) nazvanou Hongkongská chřipka, při níž zemřel téměř milion lidí.

Čím se kmen chřipky H3N2 liší? Způsobuje vyšší výskyt komplikací a také epidemie nastupuje rychleji. Zcela zdravý člověk dostane nečekaně vysokou horečku, jejíž hodnoty se pohybují mezi 39 a 40 stupni Celsia. Kromě toho je víc unavený a stejně jako u běžné chřipky pociťuje bolestivost svalů, kloubů a hlavy. V současné době je tento kmen rozšířený ve Španělsku, Francii, Itálii, Holandsku, Norsku, Dánsku a částečně v Rakousku, Německu.

Dva miliony nemocných

Chřipka (influenza) 

Jde o nakažlivé virové onemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty. Má výrazné celkové příznaky jako je horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Základem léčby je klid v posteli. Na nočním stolku nemocného by kromě teploměru neměl chybět horký čaj s citronem. K potlačení jednotlivých příznaků chřipky pomohou léky - antivirotika - předepsaná praktickým lékařem. Na onemocnění nezabírají antibiotika.

"Máme výsledky laboratorních testů z omezeného počtu vzorků a podle nich by se dalo usuzovat, že se u nás chřipka opravdu šíří," řekla Havlíčková..

Není tedy už na očkování pozdě? „V téhle chvíli se podle mě očkovat ještě dá, ale je to na individuálním posouzení zdravotního stavu," myslí si Havlíčková. „Člověk by měl být zdráv a musí počítat s tím, že než účinná látka zabere, potrvá to deset až čtrnáct dní. Do té doby se klidně může chřipkou nakazit," upozornila.

K čemu je očkování

Mapka výskytu chřipky v Evropě. Údaje pochází z 1. lednového týdnu.Ne každý člověk ale očkování věří. „Očkovat jsem se nenechala, je to podle mě k ničemu. Vakcíny nezabírají na všechny kmeny chřipky. Epidemie se nebojím, jsem v zimě nemocná často, takže s tím spíš počítám," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ třiadvacetiletá studentka Michaela Petříková. Složení chřipkových vakcín je každoročně upravováno podle typu kmenu, který se mezi lidmi rozšíří. Pro letošek tak vakcína obsahuje mimo jiné i látky proti kmenům H1N1 a H3N2.

Ceny očkovacích látek se orientačně pohybují v rozmezí 150 - 230 korun.

Virus chřipky se dělí na tři typy: A, B a C. V Česku se každoročně objeví jeden z kmenů spadajících pod skupinu A, která má nejlehčí průběh. Kmen H3N2 do této skupiny také patří.

Ilustrační foto: archiv
Mapa: European Influenza Surveillance Scheme

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ