<span>Estébáci z vnitra</span> chtěli do Ústavu totalit

Domácí
25. 3. 2008 07:54
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoNejméně čtyři úředníci musí kvůli spolupráci s komunistickou policií nebo Státní bezpečností opustit vysoké funkce na ministerstvu vnitra. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Lidé, kteří byli v minulosti spjati s bezpečnostními složkami komunistického režimu, se navíc ucházeli o místo v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka na otázku, kolik lidí s komunistickou minulostí muselo z ministerstva odejít, odpověděl, že "vnitro probralo s odbory čtyři výpovědi zaměstnancům, kteří se vzdali šéfovské funkce nebo byli odvoláni". Jednalo se právě o lidi s problémovou minulostí, píše deník s odvoláním na zdroj znalý poměrů na vnitru.

Z ministerstva odchází například bývalý zástupce šéfky odboru prevence kriminality Radim Bureš. Odvolán byl za spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou. Bureš však tvrdí, že je na seznamech neoprávněně, a chce se s ministerstvem soudit.

Nová štace? Ústav pro studium totalitních režimů 

Kromě Bureše odcházejí ještě další tři šéfové. Právě lidé s komunistickou minulostí se málem stali zaměstnanci nově vzniklého Ústavu pro studium totalitních režimů. Když totiž ústav vznikal, přesouvali se do něho někteří pracovníci policie. Nesplnili ale podmínky pro bezúhonnost v minulosti.

"Někteří lidé, kteří byli převedeni pod náš Archiv bezpečnostních složek, nebyli způsobilí k vykonávání práce u nás. Nepředložili nám totiž negativní lustrační osvědčení podle zákona," řekl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Podle deníku ale ministr vnitra Ivan Langer (ODS) neměří všem zaměstnancům stejně. Do funkce náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku totiž jmenoval Tomáše Kužela, který prý se Státní bezpečností spolupracoval. Podobná situace nastala i při jmenování Jiřího Komorouse, který je nyní protidrogovým policistou, informuje list.

Prověrka zaměstnanců ministerstva vnitra a jejich minulosti začala již loni v lednu. Lustraci 1800 lidí tehdy nařídil ministr vnitra a kontroly při ní objevily 150 důstojníků totalitní tajné služby nebo jejích agentů. Vyšlo najevo, že každý dvanáctý významný zaměstnanec ministerstva vnitra sloužil předlistopadové Státní bezpečnosti.

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ