Evropské unii (EU) v současné době důvěřuje polovina Čechů. V případě institucí, které pod EU spadají, již ale převládá nedůvěra nad důvěrou. Evropskému parlamentu a Evropské komisi důvěřuje více než třetina lidí, téměř polovina jim nedůvěřuje. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti loňskému dubnu důvěra v EU i její orgány víceméně vzrostla.
Nejméně lidé důvěřují předsedovi Evropské rady a unijní ministryni zahraničí. Předseda Evropské rady, kterým je nyní Donald Tusk, má důvěru 29 procent dotázaných. Unijní ministryni zahraničí Federice Mogheriniové věří 28 procent lidí. "Je ovšem nutné podotknout, že v případě těchto funkcí v rámci EU je vysoký podíl lidí, kteří tyto představitele vůbec neznají nebo svoji důvěru či nedůvěru k nim neumějí posoudit," uvedli autoři průzkumu.
V časovém srovnání meziročně vzrostla důvěra shodně o pět procentních bodů Evropskému parlamentu a ministryni zahraničí EU, o čtyři procentní body Evropské komisi. "Další změny již nejsou statisticky významné. Současné výsledky se svými hodnotami nejvíce blíží názorovému rozložení z dubna 2014 a 2015 a je u všech sledovaných institucí významně lepší než bylo v dubnu 2016," shrnuli v CVVM.
Důvěra v Organizaci spojených národů (OSN) a Severoatlantickou alianci (NATO) se od loňského roku výrazně nezměnila. Oběma institucím vyjadřují důvěru necelé tři pětiny respondentů. "Důvěra české veřejnosti OSN, NATO a EU je silně provázaná. Pokud lidé důvěřují EU, důvěřují ve většině případů i OSN i NATO a naopak," podotkli autoři.
Důvěra v evropské a mezinárodní organizace stoupá s dosaženým vzděláním a životní úrovní. Z hlediska věku větší důvěru vyjadřují dotázaní do 44 let, EU a OSN také více důvěřují ženy než muži. Nedůvěru k EU a jejím institucím vyjadřují voliči SPD a KSČM.
Průzkum se uskutečnil od 7. do 19. dubna a zúčastnilo se ho 1115 lidí.