Europoslanci vyzvali Česko, aby <span>zbořilo vepřín</span>

Domácí
31. 1. 2008 16:54
Vepřín Lety.
Vepřín Lety.

Vepřín Lety.Česká vláda musí skoncovat s výkrmnou vepřů v Letech u Písku. Vyzval ji k tomu v rezoluci Evropský parlament. Podle studií by to stálo přibližně dvě miliardy korun. Ministerstvo financí s výdajem ale nepočítá.

"Státní rozpočet takovou částku nezahrnuje," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Haas. Česká vláda nečekala, že bude muset problém řešit tak rychle. Bod týkající se Letů protlačil do rezoluce německý zelený europoslanec Milan Horáček.

Dokument schválil velkou většinou parlament ve čtvrtek. Čeští europoslanci jej odmítli podpořit. Hlasování se zdrželi jak členové ODS, tak europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina.

 Památník v Letech

Historii tábora odhalil v roce 1992 Američan Paul Polansky.

 

V roce 1995 byl na místě odkryt pomník romským obětem.

 

Ministr Vladimír Mlynář chtěl vepřín nechat odstranit před volbami v roce 1998, informace o zemědělské společnosti sháněl i u BIS.

 

V roce 2006 slíbil premiér Jiří Paroubek odkoupit vepřín za státní peníze, hovořilo se o miliardovém výdaji.

 

Vloni ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil, že po dohodě s Romy stát investuje do památníku padesát milionů a vepřín se jen opticky odcloní.

"Výzvu považuji za nepřijatelnou. Chce-li Evropská unie do této otázky spadající do svrchované pravomoci orgánů České republiky zasahovat, měla by dát na stůl potřebné dvě miliardy, které jsou k likvidaci prasečáku a vybudování památníku potřeba," řekl Březina.

Čísla ohledně zboření výkrmny ale nejsou zdaleka přesná. "Od nás za posledních deset let žádný ciferný údaj nevyšel," ohradil se Jan Čech, šéf společnost Agpi Písek, pod níž areál spadá.

V usnesení Evropského parlamentu o evropské strategii pro romskou menšinu se v bodě osmnáct doslova píše, že "vyzývá Evropskou komisi a příslušné úřady, aby přijaly nezbytná opatření k ukončení provozu velkovýkrmny vepřů na místě bývalého koncentračního tábora v Letech a k vybudování památníku obětem pronásledování".

Firma nesmí tratit

Společnost Agpi Písek se přesunu nebrání. "Firma ale nesmí tratit. Dělat v tržní ekonomice morální gesto, to bychom našim akcionářům těžko vysvětlovali," uvedl ředitel Čech.

Ilustrační fotoČeská vláda bude muset problém přesto vyřešit. Ministryně Stehlíková sestavila kvůli Letům komisi, která má kabinetu předložit varianty, jak problém vyřešit. "Nemůžeme mít mezinárodní ostudu," podotkla Stehlíková.

Mirek Topolánek by měl mít návrhy v ruce ještě letos. Jednou z variant může být i to, že firma ve svém areálu v Letech přejde za pomoci evropských peněz na jiný způsob hospodaření, než je vykrmování vepřů. "Záleží ale na tom, budou-li ochotni na to přistoupit zástupci pozůstalých. Na řešení se musí shodnout všechny strany," uvedla Stehlíková.

Foto: Lucie Pařízková, Jan Šilpoch

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ