Řečí čísel
Eurostat: Sociální výdaje v Česku klesají
12.12.2017 21:09 Původní zpráva
Evropská unie jako celek dává takřka třetinu svého hrubého domácího produktu na takzvanou sociální ochranu. V Česku je to necelá pětina.
Česko tak patří k těm zemím EU, kde je podíl výdajů na sociální ochranu v poměru k HDP hluboko pod unijním průměrem. Vyplývá to z aktuální statistiky, zveřejněné v pondělí Evropským statistickým úřadem Eurostat. Vůbec nejvíc peněz v poměru k ekonomickému výkonu země dávají na sociální výdaje Francouzi (34 %), následovaní Dány a Finy (32 %). Průměr Evropské unie pak činí 29 %, což znamená od roku 2010 mírný nárůst o 0,4 %.
Ze statistiky každopádně vyplývá, že zhruba každé třetí euro vyprodukované v EU míří do sociální oblasti a na sociální ochranu obyvatel. Z toho největší podíl tvoří výplata důchodů (45 %), na druhém místě pak figurují výdaje do zdravotnictví a podpory nemocných a postižených lidí (37 %).
Česko se od evropského průměrně v několika ohledech výrazně liší. Celkové výdaje na sociální ochranu jsou v Česku nižší než evropský průměr, když dosahují jen 19 % HDP. Česku tak v podílu sociálních výdajů patří v žebříčku EU deváté místo od konce. Nejméně na sociální ochranu dávají Rumuni a Litevci (15 %).
Na rozdíl od evropského průměru v Česku podíl sociálních výdajů od roku 2010 nevzrostl, ale naopak poklesl (z 20,1 % na 19,1 % HDP). Největší položku z tohoto koláče tvoří důchody (47,3 %), což je nad průměrem EU (45,2 %). Nadprůměrný je i podíl výdajů na zdravotnictví a péči o nemocné (38,3 % oproti 37,3 % v EU) a podporu rodin (8,8 % oproti 8,6 % v EU). Naopak méně dávají Češi v poměru ke svému HDP na sociální bydlení (3 % oproti 4,1 % v EU) a na podporu v nezaměstnanosti (2,7 % oproti 4,8 % v EU).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.