Souboj o Brusel
Voliči se k volbám nehrnuli. Vyhrálo ANO nebo TOP 09?
24.05.2014 10:20 Aktualizováno 24.05. 14:20
Volby do Evropského parlamentu v Česku skončily. Poznamenala je zřejmě rekordně nízká účast. Podle informací od volebních komisařů přišla hlasovat necelá pětina voličů. K minulým eurovolbám v ČR přitom přišlo přes 28 procent voličů. Přesná čísla i výsledky hlasování budou ale zveřejněny až v neděli po 23.00, až skončí hlasování také ve zbývajících zemích EU.
Předvolební průzkumy dávaly největší šanci na úspěch sněmovním stranám. Volby podle nich mělo vyhrát vládní hnutí ANO před ČSSD, KSČM, TOP 09 a ODS, přičemž europoslance měly získat také buď KDU-ČSL, nebo Úsvit přímé demokracie. Z dalších stran by mohly podle průzkumů bodovat Strana zelených, Česká pirátská strana a Strana svobodných občanů.
Podle průzkumu iDnes.cz eurovolby těsně vyhrála TOP 09 před ČSSD a ANO, kromě této trojice by se do europarlamentu dostali ještě komunisté, lidovci, ODS a možná zelení, piráti nebo zelení. Jde však pouze o odhad, autoři postupovali odlišně, něž se při povolebnícjh průzkumech postupuje, oslovili tisícovku občanů v místech, která se v minulých volbách nejvíce blížila celkovému výsledku.
Výsledky hlasování na rozdíl od praxe při minulých eurovolbách začnou volební komisaři zjišťovat ještě dnes a odešlou je Českému statistickému úřadu. Ten je ale bude moci zpřístupnit na volebním webu až v neděli hodinu před půlnocí, kdy skončí hlasování v Itálii. Výsledky voleb v pondělí projedná Státní volební komise. Oficiální podobu získají v úterý zveřejněním ve Sbírce zákonů.
Volby netáhly
Volby začaly v pátek ve 14.00 a do večerních 22.00 přišla hlasovat jen asi desetina voličů. V sobotu dopoledne malý zájem o volby pokračoval. Lidi do volebních místností nepřilákaly ani výzvy politiků, Evropského parlamentu či různých organizací věnujících se unijní tématice, ale ani rekordní nabídka 849 kandidátů na evropské poslance, které nominovalo 38 volebních uskupení.
V Olomouckém kraji od pátku přišel jen zlomek voličů a účast se zatím většinou pohybuje do deseti procent. K oblastem s tradičně nejnižší volební účastí patří Ústecký kraj. Tradičně nadprůměrný byl zájem voličů v Praze 6. Zhruba k 10.00 byla 22,5 procenta. V Praze 7, kde se současně s eurovolbami koná referendum o omezení hazardu, přišlo podle hrubého odhadu hlasovat také kolem 22 procent. Jednu z nejvyšších účastí - 26,8 procenta - zaznamenali ve volební místnosti v Základní škole Podbělohorská v Praze 5.
To například ve volebním okrsku ZŠ Slovenská v Českém Těšíně se k volbám do pátečních 22.00 dostavilo jen 3,4 procenta voličů. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji se volební účast před 10.00 pohybovala kolem 15 procent, v Karlovarském kraji přišlo podle odhadů v průměru okolo 16 procent, na Vysočině to bylo k 11.30 mezi 11 až 15 procenty, na jižní Moravě k 10.00 zhruba 13 procent, v Libereckém kraji se zatím účast pohybuje většinou od 12 do 17 procent a ve středních Čechách to po 10:00 bylo kolem 13 procent. V Jihočeském kraji podle informací volebních komisí přišlo zatím volit mezi osmi až 15 procenty. Ve Zlíně do dnešního rána odevzdalo svůj hlas pouze 11,2 procenta voličů.
Klaus: nepotřebné volby
Volby do Evropského parlamentu jsou neautentické a nepotřebné, řekl dnes bývalý prezident Václav Klaus při odchodu z volební místnosti. Hlasovat prý přišel "s velkými rozpaky", programy stran ani nečetl. Nízká volební účast podle něj svědčí o tom, že si stále více lidí uvědomuje, že pokus centralizovat a uměle řídit Evropu z jednoho místa je omylem. Dnes jdou kromě Čechů k urnám i Lotyši, Malťané a Slováci.
Klaus, který Evropskou unii dlouhodobě kritizuje, vhodil hlasovací lístek do urny umístěné v základní umělecké škole v pražských Kobylisích. K volbám dorazil bez manželky, doprovázela jej snacha a tři vnoučata.
"Musím se přiznat, že jsem snad vůbec prvně za období 25 let po pádu komunismu velmi váhal, jestli mám vůbec jít volit," řekl novinářům. Jednak prý nemá žádnou politickou stranu, které by si natolik vážil, jednak zásadně nesouhlasí s myšlenkou Evropského parlamentu. Komu dal nakonec hlas, neprozradil. Hlasovací lístky si Klaus vyzvedl u komise a za plentou pak mezi nimi poměrně dlouho hledal. "Nemám je z domova, tak nevím, jak jsou seřazené. Abych to náhodou nedal ANO," komentoval situaci hlasitě a naznačil tak, kterou z kandidujících stran určitě nevolil.
U komise se také zajímal o volební účast - podobně jako jeho nástupce v roli hlavy státu Miloš Zeman, který přišel k volbám už v pátek. Zeman přiřkl tradičně slabou účast v eurovolbách tomu, že Češi neberou problematiku Evropské unie příliš vážně a mylně se domnívají, že se jich netýká. A to navzdory tomu, že 80 procent zákonů, které čeští zákonodárci přijímají, jsou z dílny EU.
Zeman se také vyslovil pro to, aby volební účast ve vnitrostátních volbách byla povinná. Klaus tuto myšlenku nesdílí. "Povinnou, nebo skoro povinnou volební účast jsme tu měli už za komunismu. Nevím, jestli se k tomu někdo jiný než pan prezident chce vracet," podotkl.
Dnes Slováci, Lotyši a Malťané
Dnes si svých 13 poslanců Evropského parlamentu (EP) volí Slovensko, favoritem na vítězství jsou sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Většina volebních místností na Slovensku se otevřela v 7.00 SELČ, hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí. O hlasy více než čtyř milionů oprávněných voličů se uchází rekordní počet 29 politických stran, hnutí a koalic. Na rozdíl od Česka, kde hlasování začalo v pátek a potrvá do dnešních 14.00, se eurovolby na Slovensku a v dalších zemích EU konají pouze jeden den.
Konečné výsledky hlasování na Slovensku budou zveřejněny po ukončení voleb v celé EU, tedy v neděli večer. Evropské volby na pětimilionovém Slovensku tradičně provází malý zájem voličů a výjimkou patrně nebude ani dnešní hlasování. Jak v roce 2004, tak o pět let později byla ze všech členských zemí EU nejnižší účast právě na Slovensku, v roce 2009 dosáhla necelých 20 procent.
Kromě Česka a Slovenska se dnes hlasuje také v Lotyšsku a na Maltě. Volby se již ve čtvrtek konaly v Nizozemsku a Británii, v pátek zase hlasovali Irové. Volební maraton skončí v neděli, kdy se hlasování uskuteční ve většině členských zemích unie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.