Jako každé volby mají i ty do Evropského parlamentu své vítěze a poražené. Do Bruselu se v dalším volebním období nepodívá - alespoň jako europoslanec - bývalý odborářský předák Richard Falbr. Uspět se nepodařilo ani Janě Volfové, a to přes obdivuhodný výkon, který předvedla ve svém předvolebním klipu oděná do klasického oděvu muslimských žen.
Mezi jednoznačné "losery" se zařadilo celé hnutí Úsvit Tomia Okamury, které oslovilo jenom tři procenta hlasů. Otázkou je, nakolik se na jejich výsledku podepsala nízká volební účast, a nakolik chování samotného uskupení. To se totiž prezentovalo značně nesnášenlivě a xenofobně, krátce před volbami se zbavilo své lídryně Kláry Samkové a neprospěl mu ani soud, který zakázal časopisu Reflex oslovovat hlavu hnutí Úsvit jako Pitomia.
Příliš se nedařilo ani Straně zelených, která se už v několikerých volbách za sebou nebyla schopná přiblížit pětiprocentní hranici nutné pro zisk poslaneckého mandátu. Svůj hlas jí dalo pouze 3,77 procenta voličů, kteří přišli k volbám. Strana bohužel nebyla schopná veřejně prezentovat svůj názor na řešení skutečných problémů a její aktivita se z laického pohledu omezovala pouze na zpívané předvolební klipy a předsedu Ondřeje Lišku, který se věčně odněkud slaňoval. "Je to strana pro lidi, kteří nemají žádný problém," komentovali lakonicky počínání zelených někteří lidé na sociálních sítích.
Do Evropského parlamentu se ovšem nedostali ani Piráti, byť jim do pětiprocentní hranice mnoho nescházelo. Tak trochu na pomezí "ztracenců" a "šťastlivců" se ocitla ODS, která ztratila mnoho voličů, ale na druhou stranu se s jejím výrazným úspěchem příliš nepočítalo.
Mezi poražené se dají zařadit i osoby některých kandidátů. Do Evropského parlamentu už se nevrátí například dosavadní europoslanec Richard Falbr (ČSSD). Zbylo na něj pouze místo druhého náhradníka. Podobně na tom jsou i jeho straničtí kolegové Zuzana Brzobohatá, Libor Rouček či Vojtěch Mynář, kteří také nebyli znovu zvoleni. Ani v těchto volbách se nepodařilo uspět bývalému premiérovi Jiřímu Paroubkovi (NS-LEV 21).
Z pravé části spektra se mezi smolaři ocitli dosavadní místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS) a jeho stranický kolega, europoslanec Edvard Kožušník. V Kožušníkově případě je to letos už druhá prohra. Ještě nedávno kandidoval na místopředsedu své strany, ale také neuspěl.
Mezi šťastlivce se naopak směle může zařadit Miloslav Ransdorf (KSČM), který se již nějakou dobu potýká s dluhy. Tomu se podařilo mandát europoslance obhájit, a z Bruselu se tak nebude muset vracet zpět do České republiky. Slavit může také Strana svobodných občanů a její předseda Petr Mach, kterým se podařilo uspět ve volbách poprvé, a získali tak jeden mandát. Vykonávat ho bude právě Mach. Do velké politiky se vrací i bývalý ministr spravedlnosti a poslanec za ODS Jiří Pospíšil. Ten byl zvolen jako bezpartijní v dresu TOP 09, získal téměř 78 tisíc preferenčních hlasů. Uspěla i TOP 09, která se nečekaně umístila mezi stranami na druhém místě.