Zatímco se zbytek Evropy hrozí druhé vlny hospodářské krize a eurozóna neví, jak dál, má Brusel úplně jiné starosti: jak zabavit davy natěšených návštěvníků. A tak jim postaví muzeum. Za 1,4 miliardy korun.
Přestože do podpalubí už teklo a Titanik šel pomalu ke dnu, smetánka na palubě se stále bezstarostně bavila. Stejné neobezřetnosti se nyní dopouštějí evropští potentáti. V době, kdy si jednotlivé státy (nebo alespoň ty zodpovědnější z nich) utahují opasky, připravují se na horší časy a lámou si hlavu s tím, kde brát na krachující Řecko a spol. a nekrást, Brusel řeší úplně jiný problém: kolik prostoru věnovat v plánovaném muzeu Evropy antickým kořenům a na koho hodit druhou světovou válku.
V říjnu budou europoslanci schvalovat unijní rozpočet na rok 2012. Jeho součástí bude i 56 milionů korun na Dům evropské historie. Jak to, že velkorysý projekt dostává zelenou zrovna v době bolestného šetření? "Krize se tady nebere jako podnět k tomu, aby se něco měnilo," krčí rameny europoslanec za ODS Hynek Fajmon.
* Proč Brusel potřebuje muzeum?
* Zvednou pro velkorysý projekt ruku čeští europoslanci?
* A na co přispějí daňoví poplatníci Evropské unii příští rok?
Na tyto a další otázky najdete odpovědi v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 3. října 2011.