Platová nerovnost
Evropské odbory: mzdové rozdíly oproti Německu? Trest za práci

21.09.2017 11:13 Původní zpráva

Horší, než jsme mysleli. Tak se dá shrnout nejnovější porovnání platů východoevropských a středoevropských zemí s těmi německými.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Petr Dosoudil (3 hlasy) 21.09.2017 13:37

  Víš proč nechápeš? Protože tvoje hlava není k něčemu takovému...

 • Karol Hallik (3 hlasy) 21.09.2017 12:28

  Přesně tak,jsme je levná,námezní pracovní síla německých...

 • Ladislav Šťastný (3 hlasy) 21.09.2017 11:58

  Západ náma pohrdá a opovrhuje. A podle toho se k nám chová. Nejde...

 • Karol Hallik (2 hlasy) 21.09.2017 13:44

  Pokud je tento příspěvek z psychiatrie budiž.Pokud volně pobíháte...

 • o k (1 hlas) 21.09.2017 12:35

  Naprosto necchápu, na základě čeho si Češi myslí, že by měli mít...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Takováhle porovnání jen vedou k naštvanosti sociálně slabších a nevzdělaných vrstev naší společnosti. Žádný stát ani firmy na jeho území si nemohou dovolit vyplácet vyšší mzdy. než jim dovolí jejich příjmy. A ty se odvíjejí od výkonnosti jejich ekonomik. Nejsme špičkoví téměř v ničem, nemáme firmy jako Apple, Google, Intel nebo Samsung a nemáme ani ropná pole nebo plyn, které by nafukovaly náš rozpočet. Takže celá tahle vzrušená diskuse je vlastně zbytečná.

0 hlasů

po lopatě.zvýší-li se platy,ani ne na německou úroveň,odstěhují se firmy do levnějších končin.nezaměstnanost.výrobky škoda auto made in vietnam,ukrajina,a všechno bude dražší.nutné snižovat utrácení vlády-za to by měly odbory bojovat.stropnický chce utratit na konceptu 117 miliard kč.chovanec,babis,pelikán chtějí víc a víc.nevolte tu svoloč.nebude nutné přidávat důchodcům 475kč,když ceny klesnou a koruna stoupne.paraziti chtějí být vidět,jak dělají dobro.nechtějí ukazovat jak rejžují oni.a za to mají odbory bojovat.stádo/fellow travelers půjde zas volit nového johna,standu grossa.nebylo jich už dost/až moc?

0 hlasů

Nikdy jsem neslyšel, že by se Němci rozčilovali nad skutečností, že jsou ve Švýcarsku vyšší platy, než u nich. A to i po přepočtu kupní síly.

0 hlasů

Kdo to zase napsal, odbory už několik let vedou boj proti levné práci. Je to nesmysl nic takového nedělají, jsou zkorumpované a jedině co dělají tak se zviditelňují a to jen ve státním sektoru a ten má o 20 % vyšší platy než ostatní a ti ostatní vydělávají všechny peníze i ty co si státní správa rozděluje, to je spravedlnost odborů, fuj.
Až před týdnem poprvé se ozvali že by se měli zvýšit i platy ostatním zaměstnancům, ale neřekli jak to chtějí udělat, ve státní správě je to jednoduché. Naše státní správa vyplácí mzdy tolika lidem jako by nás bylo 85 miliónů, porovnal jsem to s Japonskem , kolik oni mají státem placených lidí, jen státní administrativa je téměř 6 x nižší v počtu lidí na 1 milión občanů. Naše státní správa spolyká 42,5 % všech peněz a v Japonsku je 11,2 %. Takže jsme hlupáci nic jiného.

1 hlas

Zahraničná zadlženosť Česka vzrástla v 2. štvrťroku na historické maximum, ktoré predstavovalo takmer 4,5 bilióna korún (172,39 miliardy eur). To zodpovedá 92 percentám hrubého domáceho produktu (HDP). Mimoriadne rýchly rast dlhu spôsobili tento rok špekulácie zahraničných investorov na posilnenie koruny po skončení intervencií Českej národnej banky (ČNB).

Ako vyplýva z dnes zverejnených predbežných údajov ČNB, zahraničný dlh Česka sa medziročne zvýšil o 1,161 bilióna korún. Pred rokom predstavoval jeho podiel k HDP 71 percent.......je to uverejnené na Slovenských HNonline, nechápem tomu , vie niekto niečo o tom....sú to tuším Babišove noviny.....!!!

0 hlasů

Naprosto necchápu, na základě čeho si Češi myslí, že by měli mít stejné, nebo podobné platy jako mají v Německu a dalších evropských zemích. Rozdíl v životní úrovni tady byl už před válkou a samozřejmě se po 40 létech plánovaného hospodářství ještě prohloubil. Nějaké ty báchorky, jaká závratná životní úroveň zde byla za 1. republiky, vyvracejí statistiky. A bohužel nás od té doby předběhly i další evropské státy. Buďme rádi, že ruská nadvláda skončila a nyní záleží pouze na nás, jak a kdy se dopracujeme lepších výsledků. Bez 89 už by zde byl hladomor a naše města by se asi rozpadla.

1 hlas

Tak technicky vzato zas ne, že by bylo naprosto nemožné aby se podobné mzdy mělo ("plat" označuje co platí stát, například úředník má plat, ne mzdu). Ale od věcí jako, že to bylo docela nedávno kdy ČNB měla úmělý kurz Kč a to právě aby se podpořilo export v rovině cenové (a tím pádem mzdy nerostly v hodnotě bez posílení Kč i pokud zůstávaly nominálně totéž), po věci jako že v některých českých okresech je na více než 4000 nezaměstnaných nějakých 200 volných míst (a tudíž určitě mnohý rád když vůbec nějakou práci má i kdyby málo platila - i kdyby samozřejmě měl radší stav v kterém si moct vybrat obzvláště dle toho kolik to platí), tak to jsou věci které se těžko řeší nějakým dožadováním aby se dle některých obzvláště a jenom zahraniční podniky koukali podřídit jak nařízením ústředního výboru Národní fronty.

U toho se jistě může argumentovat, že mnohý ale přece nic jiného nezná než ten přístup centralizovaného hospodářství, ale i pokud se má nejednoho který se podělí o co ví i přes občasné poplivání, pokud u mnohých poněkud nedochází k pochopení toho, že některé časy jsou v minulosti, tak to celé je poněkud těžké.

A to vše ne, že by se například o stavu v Německu mohlo mluvit, že dokonalý. Jakože některá část zaměstnanců se sice má úžasně, ale místo není pro všechny, a kdo jako například já nemá ani na to aby si udělal vlastní podnik, například "českou hospůdku v Berlínu" která jistě spíše prosperuje když nejeden má na to si tam zajít, a že skoro vyhozen z bytu jak zaměstnavatel nevyplatil (při minimu) mzdu a tvrdil, že jsem porušil pracovní povinnosti (jak jsem odmítl jít na další šichtu když vedoucí chtěl mj. aby se koukalo diskriminovat řecké občany), tak nějaké pojetí mnohých z občanstva, že si za to můžu sám a že si nic jiného než bezdomovectví nezasloužím, to je celkově argumentativně poněkud buržoázní. Nicméně v pohledu tržním, tak hospodářství je spíše aktivní když spíše více osob má na utrácení než nějaké, že hrstka osob má miliárdy na účtech a většina ostatních spíše skomírá než aby žila.

0 hlasů

Woe, sice s tebou souhlasím že se to s tím vychvalováním vyspělosti I.republiky přehání, neboť k nám patřilo i zaostalé agrární Slovensko a Podkarpatsk Rus, ale myslíš že v montovné Škoda M.Boleslav dělníci makají méně než Turci a Kurové ve VW v Německu? Nebo snad mají pomalejší rychlost pásů? Ale platy mají na rozdíl od Německa třetinové.

0 hlasů

A za kolik se prodává vůz Škoda ve světe, a za kolik vůz VW, a v jakých počtech? (stranou však také relevantní záležitosti, že vzdálenost do přístavu z Mladé Boleslavi poněkud větší a tím více nákladů to tam vůbec dostat)

Natož, jaká je tedy vlastně skutečně výroba na zaměstnance?

Jakože když v jedné továrně zjednodušeně 1000 zaměstnanců vyrábí 1000 vozů za měsíc a v druhé továrně 1000 zaměstnanců vyrábí 4000 vozů za měsíc, tak určitě docela rozdíl - a nějaký předpoklad, že Čech určitě není línější, to neznamená, že žádný rozdíl není, například od toho, že ta továrna v Německu si možná nechává dodávat více jako polotovarů které smontuje do auta mezitím co továrna v Česku takového dodavatele u sebe možná ani nemá i kdyby chtěla, a tudíž část práce zaměstnanců v továrně v Česku jde na věci které továrna v Německu jíž má takto dodané a na které sama nemusí vynaložit své zaměstnance.

Nebo rozdíl typu, že ta továrna v Německu možná přece jen má o něco více postupů automatizovaných, při čemž ta automatizace nějakou investici vyžadovala kterou se ale možná nemá za to, že by se vyplatila v továrně v Česku, možná prostě na základě toho, že značně menší počtový odbyt těch vozů - a tudíž se má za levnější když například hrstka osob ručně lakuje než aby se mělo nelevný stroj který do dělá automaticky. A podobně.

0 hlasů

Nemůžete klást vidlákovi takové složité otázky, to je mimo jeho možnosti.

0 hlasů

Pokud je tento příspěvek z psychiatrie budiž.Pokud volně pobíháte mezi lidmi poproste někoho,ať na Vás hodí síť.Jste velmi nebezpečný psychopat,ale hlavně hňup

2 hlasy

Kdežto argumentace nadáváním ostatnímu bez jakékoliv zmínky k tématu, to že je názorná ukázka řádné diskuze a jako by z Vás dělalo experta?

0 hlasů

Víš proč nechápeš? Protože tvoje hlava není k něčemu takovému uzpůsobena, jinak by sis položil otázku, jaký je rozdíl v práci třeba německé a české pokladní, řekněme v Kauflandu a jaký je rozdíl v jejich mzdě.To je jen příklad pro prvňáčky....To co jsi tady napsal, je Lejdarovština, která nemá ani hlavu ani patu a nedává smysl...samozřemě jen těm kteří používaji obyčejný selský rozum.

3 hlasy

Kdežto, že:
- průměrná útrata zákazníka v Česku je menší než v Německu,

- ten krám v Česku zřejmě má méně zákazníků než takový krám v Německu, obzvláště v oblastech se sotva nějakou hustotou zalidnění (která je v Česku celkově 133 obyvatel / km², a v Německu 226 obyvatel / km²),

- i pokud se na zásobování takového krámu naprosto naplní náklaďak/y, dostat náklaďák např. z Plzně do Jičína znamená přes obchvat Prahy a od Mladé Boleslavi do Jičína 30 km rušné silnice i skrz obce, a přes 80 km až do Trutonova (a zásobování se děje i v zimě). Tudíž značný čas kdy náklaďák a řidič na té jedné cestě (a i více spotřeby paliva než na stejné vzdálenosti po dálnici),*

- i přes to, že mnohý kupovaný artikl sice není přímo přes přístavy v Beneluxu nebo Hamburku (odkud např. do Berlínu kratší vzdálenost než do Ostravy, a tudíž menší spotřeba paliva i času), tak některé artikly používají surovin z lodního dovozu, a pro německého podnikatele zas ne tak zajímavé stavět zpracovatelské místo někde u Ostravy i přes nižší mzdy právěže z důvodů jako je vzdálenost od přístavu a i do přístavu na export kde se má mnohem početnější trhy než že u Ostravy hrstka milionů osob,

to vše je naprosto irelevantní (s tónem který trochu zní jako "Agrofert ať klidně provozuje na veřejné náklady jak byl zvyklý před '89 a se zaměstnanci někteří stále věznění a těžko mající možnost si říkat alespoň o tržní mzdu, ALE zlý Němec jak nám nesype růžové květy - a což to, že my si ani jeden nezvládneme nakoupit ze Španělska nebo udělat skleníky jak v Nízozemí odkud si kupujeme například rajčata mimo sezónu, a že by i německý potravinový řetězec vlastně možná měl zájem z těch skleníků koupit na některou oblast kdyby se mělo a nespoléhalo na to, že Němec má koukat zařídit i když je popliván") ???

To, že moje psaná čeština jistě není na jedníčku, a často poněkud chatovací než spisovná (obzvláště když mi za to nikdo neplatí, a mám za to, že píšu rychlejc než kolik se má obvykle za to, že by profesionál na text takové délky vynaložil času), to nepopírám. Ale jenom protože si někdo představujete, že někteří mají jak osla z kterého vypadává zlato a že je chamtivý když se o to nepodělí, to z toho nedělá skutečnost.

Mezitím některý podnik sice určitě má zisky v rovině, že by si snadno mohl dovolit navýšení mezd, ale dělat jako by tedy jenom německý podnik měl koukat platit více protože přece německý podnik nehledě na to zda např. Škoda opravdu má takový úžasný prodej po světě jak jiné značky i přes možná zatím nižší cenu (a potom se mnozí diví jak to, že se nikomu nechce pracovat u českého podniku, a jakoby ferrari majitele nebo nová kabelka manželky majitele bylo vyjádřením ryzího vlastenectví i kdyby se sotva na nákup mělo), to se mi osobně nezdá s hlavou a patou k tématice narozdíl od věcí jako je zmínka o daňovém zatížení a podobně, i o tom, že se v některých zemích má poněkud občanskou socialně-demokratickou tradici která předpokládá, že politika je o nastavení rámce a ne aby se o vše starali přímo politici jako by se jednalo o maminku která by měla koukat nařídit jako by se jednalo o komunisty.

---

*A v Německu sice ne, že by každá obec byla u dálnice, ale i pokud z flotily náklaďaků (právě jen) některé mají cestu převážně po silnici 1. třídy, tak nevím, že by se infrastrukturu stavělo na styl, že někdo přišel s tím udělat mezi Jičínem a Úlibecemi sice dva pruhy každým směrem ale když se jezdí směr Úlibice tak se je před kruhovým objezdem v Úlibecích vtlačeno zpět do jednoho pruhu. Což možná celkově vyhovuje někomu v rychlé káře, že mezi Jičínem a Úlibecemi může předjet některý nákladní vůz, ale obzvláště když se to naplní chalupáři či podobně tak to pro ten nákladní vůz znamená s těmi dvěma pruhy ještě více času stráveném na cestě když tam před objezdem stojí někdy i 10 minut a že mnohý ten nedělní řidič právěže možná potřebuje i 2 minuty aby do toho objezdu vjel (a to sice fajn, že radší opatrně, ale možná i hodina navíc na jíž tak zdlouhavé cestě kvůli inženýrským majstrštykům je prostě hodina navíc a tudíž další náklady). A jezdit jenom v noci není nutně vždy vhodno i pokud se neřeší nějaké, že by řidiči chtěli noční příplatek - specificky ohledně věcí kdyby bylo potřeba volat policii nebo opraváře a že v noci v odléhlé oblasti ne vždy jentak na místě.

0 hlasů

Západ náma pohrdá a opovrhuje. A podle toho se k nám chová. Nejde pouze o mzdy, ale i o "potraviny," které sem k nám cpe. Stejná značka, stejná hmotnost, ale podstatně horší složení. A za vyšší cenu než u nich. Považují nás za blbce, měli bychom jim to vrátit.

3 hlasy

Přesně tak,jsme je levná,námezní pracovní síla německých montoven.Němec by za naše mzdy ani nevstal z postele

3 hlasy

Dokud budeme mít tak nehorázně vysoké zdanění práce, tak budeme stále žebráci v Evropě.

0 hlasů

Ve čtyřech členských zemích EU je zdanění práce 45 % a více, a sice v Belgii (49,5 %), v Maďarsku (49,0 %), v Německu (45,30 %) a v Rakousku (45,0 %)

V šesti členských zemích EU je zdanění práce od 40 % do 45 %, a to ve Francii (43,7 %), v Lotyšsku (42,3 %), v Itálii (42,0 %), v Rumunsku (41,0 %), ve Švédsku (40,7 %) a v Česku (40,4 %)

Zdroj: "European Commission - Taxation Trends in the European Union – 2016 Edition"

1 hlas
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2018 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Family

Barrandov Plus


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.