Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chyboval, když loni povolil vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova k trestnímu stíhání do vlasti. Nevyčkal na výsledek paralelního azylového řízení. Ústavní soud (ÚS) dnes Blažkovo rozhodnutí zrušil. Torubarov opustil Česko za dramatických okolností, později z Ruska znovu uprchl a požádal o azyl v Maďarsku.
Advokát Torubarova Milan Hulík dnešní nález přivítal. Kdyby jeho klient nyní zavítal do Česka, nehrozilo by mu okamžité vydání do Ruska. Znovu by se mohla otevřít původní žádost o azyl, řekl ČTK Hulík. Ústavní soudci nedávno závazně určili, že ministerstvo by mělo při vydávání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o udělení mezinárodní ochrany. Azylové a vydávací řízení totiž obvykle probíhají paralelně, jedno spadá pod ministerstvo vnitra, druhé pod ministerstvo spravedlnosti. V době, kdy Blažek rozhodoval, stanovisko pléna Ústavního soudu ještě neexistovalo. Podle dnešního nálezu však vydání před rozhodnutím o azylu i tak porušovalo mezinárodní dohody a trestní
řád.
Soudkyně Ivana Janů připustila, že nález je více méně akademický, protože vydání se už odehrálo. "I do značné míry akademický výrok má v oblasti ústavně zaručených práv svůj význam a plní vůči cizinci reparační funkci," uvedla Janů. Torubarov by nyní teoreticky mohl požádat o odškodění za nezákonný postup. Podle Hulíka to bude nejspíš zvažovat.
Místo, kde se Torubarov nyní zdržuje, Ústavní soud podle Janů nezná. Informace nemůže na přání klienta poskytovat ani jeho advokát.
Obvinění z podvodu, kterým Torubarov údajně poškodil dva své společníky, vznesly ruské orgány v roce 2009, o rok později po něm začal pátrat Interpol. Policie jej zadržela na česko-rakouských hranicích, když jel autem na dovolenou do Itálie. Rusko pak uspělo se žádostí o vydání.
Torubarov však znovu uprchl za hranice. Koncem loňského roku jej zadržela policie v Maďarsku. Následně tam požádal o azyl. Kauza rozhádala české politiky, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl dokonce zastavit odlet Torubarova z Prahy do Ruska. Nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Rozhodnutí Ústavního soudu dnes přivítal. "Mám samozřejmě radost, protože my jsme nikdy nepochybovali o tom, že se české úřady nezachovaly k panu Torubarovi fér," řekl ČTK.
"A já si při té příležitosti nemohu nevzpomenout na několik svých bdělých spoluobčanů, kteří na mě v souvislosti s mými aktivitami v tomto případě podali trestní oznámení, zařídili mi několik zajímavých výslechů na policii České republiky," poznamenal také.