Expert: Kůrovcová kalamita nebude letos horší než loni

Domácí
26. 8. 2016 09:30
K daným hmyzem nejpostiženějším lokalitám patří Morava a Slezsko.
K daným hmyzem nejpostiženějším lokalitám patří Morava a Slezsko.

Kůrovcová kalamita přes jarní katastrofické odhady nebude horší než v loňském roce. Podle kvalifikovaného odhadu Petra Zahradníka z Lesní ochranné služby letos lýkožrouti napadnou 1,5 až 1,75 milionu kubických metrů dřeva, loni šlo o dva miliony metrů krychlových.

"Situace není tak katastrofální, jak se dalo předpokládat. Průběh počasí do určité míry kůrovce lehce zbrzdil, na druhou stranu byl jeho stav v loňském roce vysoký," řekl v pátek Zahradník. V pololetí podle něj sice bylo stejně jako loni napadeno přibližně milion metrů kubických dřeva, v druhé polovině roku však nejspíš bude situace stagnovat. 

Obranná řešení od lesníků pomohla podle Zahradníka přemnoženého kůrovce zbrzdit. "Stejně to ale bude jeden z nejvíc postižených roků za posledních dvacet let," dodává Zahradník. Na jaře však odborníci hovořili o nejhorší kalamitě za poslední dvacetiletí. V letech 2008 a 2009 bylo však kůrovce více a muselo se vytěžit 2,3 milionu, respektive 2,6 milionu metrů krychlových napadeného dřeva.

Zahradník letos neočekává ani příliš velké třetí lýkožroutové rojení, které bylo loni silné. To se v teplých letech případně vyskytuje na začátku září. "V nejnižších polohách by se možná mohlo objevit, v některých krajích jako by byl náznak třetího rojení, ale spíše to může být sesterské druhé rojení," vysvětlil odborník. Nejpostiženějšími lokalitami jsou stejně jako loni severní Morava a Slezsko, kde dominuje lýkožrout severský. Stejně jako loni se kromě hlavního druhu - lýkožrouta smrkového - objevil i lýkožrout lesklý. Ten podle Zahradníka napadá v některých krajích mladé stromy v remízcích například u dálnic, celorepublikově však dominantní není.

O aktuální situaci informuje i portál Kůrovcové info, který vyvinuli odborníci z lesnického časopisu Lesnická práce a Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM). Dobrovolníci z řad provozních lesníků v něm během jara a léta zveřejňují každý týden odchyty kůrovce do speciálních pastí - feromonových lapačů. Pomáhají tak sledovat intenzitu rojení těchto brouků. Těžba dřeva podle Českého statistického úřadu loni v ČR vzrostla zhruba o pět procent na 16,2 milionu metrů krychlových a byla nejvyšší za posledních pět let. Výrazně vyšší byla především nahodilá těžba, která zahrnuje odstraňování polomů či likvidaci stromů napadených škůdci. Stoupla o 80 procent na 8,2 milionu kubíků.

Foto: archiv , profimedia.cz

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ