Expert: Ohrožených obchodováním s lidmi jsou v ČR desetitisíce

Domácí
20. 10. 2013 17:57
Otroctvím jsou ohroženi hlavně přistěhovalci z Asie a lidé s nízkou kvalifikací (ilustrační foto).
Otroctvím jsou ohroženi hlavně přistěhovalci z Asie a lidé s nízkou kvalifikací (ilustrační foto).

Obětí ohrožených obchodováním s lidmi může být v tuzemsku řádově desítky tisíc, může jich být víc než 50 tisíc. Jde například o dovážené asijské pracovníky.

"Další typickou obětí jsou občané ČR s nízkou kvalifikací nebo třeba olašské dívky prodané do manželství," řekl odborník z organizace Člověk v tísni Daniel Hůle v reakci na sobotní zprávu organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation.

Podle této zprávy patří v Evropě Česko mezi země nejvíce ohrožené moderním otroctvím. Walk Free Foundation uvádí, že celkem je v Česku ohroženo moderním otroctvím téměř 38 tisíc obyvatel.

Walk Free Foundation zahrnuje do definice moderního otroctví nucené práce, prodej nebo zneužívání dětí, dlužní otroctví, v jehož rámci jsou děti nuceny pracovat pro dospělé, jimž dluží jejich rodiče, či obchodování s lidmi.

Lidé s nízkou kvalifikací, kteří si špatně hledají práci, jsou extrémně ohroženi otroctvím (ilustrační foto).Hůle řekl, že podle jeho názoru se tuzemská populace obětí ohrožených uvedenými jevy pohybuje řádově v desítkách tisíc lidí. Jak ale dodal, termín otroctví by nepoužil a označil ho za skandalózní. Jde podle něj hlavně o zahraniční pracovní migranty nebo například nekvalifikované lidi, kteří si špatně hledají práci. "Když jsme dělali před několika lety výzkum pro ministerstvo vnitra zaměřený na vietnamskou komunitu, tak ta čísla se pohybovala už v té době v řádu mnoha desítek tisíc lidí," uvedl. Tito lidé zde žili v podmínkách, kdy dostávali za práci ve večerkách 200 korun za týden a bydlelo jich 15 až 30 v jednom bytě, uvedl.

Podle něj si řada lidí navíc nepřizná, že je na tom špatně a že jsou oběťmi obchodování, a proto svoji situaci neřeší.

Podle ekonoma nese svoji vinu špatný dohled úřadů. "Pokud je to pravda, tak je to způsobeno slabým dohledem státních orgánů na trhu práce. Zkrátka: Co si jinde v Evropě nedovolí, tak u nás si to mohou dovolit, protože dohled ze státních orgánů, například z Úřadu práce, je nízký a vyplatí se to riskovat," řekl ekonom David Marek. "Pokud by u nás byl pružnější trh práce, tak by část pracovní síly neunikala z trhu práce a někdy až k formám novodobého otroctví," dodal . Jde podle něj také o problém ceny pracovní síly. Pokud se zaměstnavateli zdá příliš drahá, tak se uchyluje k nelegálnímu zaměstnávání, jehož drsnější podobou je novodobá forma otroctví.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ