Teror a olympiáda
Expert: V Soči může číhat atentátník už roky. V Rusku není bezpečno
30.12.2013 18:30 Rozhovor
0Za poslední dva dny došlo v ruském Volgogradu ke dvěma teroristickým útokům, které zřejmě spáchali sebevražední atentátníci. Na svědomí mají smrt asi třicítky lidí, včetně dětí. K útokům před časem vyzval vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov. Hlavním cílem je zkazit olympijské hry, které se konají v únoru v Soči. Je Rusko bezpečné? Expert na terorismus Andor Šándor v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ tvrdí, že ne. Akcím separatistů nelze podle jeho mínění příliš zabránit, na útok se mohou připravovat klidně roky. V ohrožení není jen samotné Soči, ale i jakékoliv jiné město.
Během dvou dnů došlo v ruském Volgogradu ke dvěma teroristickým útokům, zemřely při nich tři desítky lidí. Dalo se tomu vůbec zabránit?
Samozřejmě, že je to složité. Jestli útoky způsobily "černé vdovy", které přestaly fungovat zabitím Šamila Basajeva (šéf čečenských rebelů - pozn.redaktora), tak je zřejmé, že se je Doku Umarovi (vůdce severokavkazských povstalců - pozn.redaktora) podařilo dát zase dohromady a přesvědčit je k teroristickým útokům. Vzhledem k tomu, že za poslední tři měsíce je to už třetí útok jen ve Volgogradu, tak se ukazuje, že bezpečnostní složky, které napínají svou pozornost na Soči, nejsou schopny kontrolovat celé území Ruska. Rusko sice není klasickým demokratickým státem, ale není ani totalitní a nemá síly ke garanci stoprocentní bezpečnosti. Historie teroristických útoků v Rusku je dlouhá. Zajistit proto bezpečnost za současných podmínek je nereálné. Počet útoků lze pouze snížit.
Proč si teroristé vybrali pro své útoky bývalý Stalingrad? Je hůř chráněn než hlavní město?
Těžko říci. Na rozdíl od Moskvy je to blíž Soči a je to blíž i k území, ve kterém chtějí vyhlásit svůj kalifát. Do jaké míry to má skutečnou provázanost na úroveň bezpečnostních opatření, to nedokážu říct. Nejsem s tím tak detailně seznámen. Ale může v tom hrát roli i fakt, že obvykle se po teroristickém útoku očekává, že už k dalšímu na stejném místě nedojde. Tady k němu došlo hned den po tom, co se Oxana (pravděpodobná vražedkyně - pozn.redaktora) odpálila na nádraží. Zřejmě chtějí teroristé ukázat, že i přes bezpečnostní opatření jsou schopni útočit dál, v jiných prostředcích hromadné dopravy.
Co vlastně obvykle znamená, když se řekne: zvýšená bezpečnostní opatření?
Třeba na nádraží jsou bezpečnostní rámy, policisté. Oxana se odpálila zřejmě ve chvíli, kdy zjistila, že není schopná proniknout dál. Pokud jde o městskou hromadnou dopravu, těžko by mohl být kontrolor na každé autobusové zastávce. Ani vlaky nelze snadno kontrolovat - pokud mají jezdit podle jízdního řádu a na trase zastavují častěji než jen na nástup a výstup na začátku a konci cesty. Je proto obtížné pro vlaky zvolit takovou kontrolu jako je na letištích. Nepochybně funguje velký odposlech všech komunikací. Rusové se zcela nepochybně snaží monitorovat všechny prostředky elektronické komunikace - včetně mobilních sítí -, aby byli schopni včas odhalit, že se něco chystá. Samozřejmě, že na ulicích je více policistů. V souvislosti s olympiádou v Soči se buduje pásmo, do kterého nelze proniknout, a podobně. Ale jak už jsem říkal - ten stát nemá dostatek sil a prostředků, aby byl schopen ochránit před útoky. Ukazuje se, že sebevražední atentátníci byli připraveni už dlouho, zřejmě se ve městech zabydleli. Jakákoliv venkovní bezpečnostní opatření, která by měla bránit vniku do města, jsou zbytečná. Ti lidé tam mohou být dlouhodobě nasazeni. A může to být i případ Soči. Je možné, že tam ti teroristé už dávno jsou.
Je vůbec možné olympiádu v Soči ochránit? Zabránit útoku, ke kterému vyzval vůdce severokavkazských povstalců Umarov?
Rusové udělají nepochybně všechno pro to, aby olympiáda proběhla dobře. Ale je otázka, jestli to bude olympiáda ve stejném duchu, jak jsme ji znali. Dovolím si říci, že je vůbec otázka, zda je dobré nechat organizovat olympijské hry v zemích, kde je pravděpodobnost útoků daleko vyšší, než kdekoliv jinde. Ale to je otazník pro olympijský výbor. Vyloučit, že se něco nestane, nelze. V Londýně se před dvěma lety nic nestalo, v Atlantě došlo k teroristickému výbuchu, byť ojedinělému. Je to těžké. Nevíme, kde lidé, kteří by chtěli olympiádu narušit, jsou. Je možné, že se podaří zabránit teroristům v příjezdu. Ale je dost možné, že ti lidé v Soči už dávno jsou. A pak je celá řada bezpečnostních opatření zbytečná nebo ne zcela adekvátní.
Myslíte, že teroristé skutečně při konání her zaútočí?
Doku Umarov jasně prohlásil, že je potřeba tu olympiádu narušit všemi prostředky. Podařily se mu už minimálně dva teroristické útoky. Ale nedokážu odhadnout, co se stane. Je to i věcí náhody. Je možné, že Soči bude bezpečné a budeme svědky útoku někde jinde.
Je vůbec dobré, aby na olympiádu jezdila politická reprezentace? Není to nebezpečné?
Já těžko budu lidem říkat, aby tam nejezdili, protože se jim může něco stát. Každopádně pravděpodobnost, že se něco stane, je vyšší, než kdyby ti lidé zůstali doma. Podle toho, co vidíme, se nedá říct, že by ruské bezpečnostní síly měly situaci pod kontrolou na celém území.
Jaká bezpečnostní opatření v Soči podle vás proběhnou?
Každý, kdo půjde na stadion, bude prohlídnut. Lidé budou skenováni, budou pod dozorem a odposlechy. Na řadě míst budou zátarasy, aby se zabránilo přístupu do určitých prostor. Celá řada věcí se dá udělat. Ale zabránit útoku? To neumím říct. V Londýně se to podařilo. Otázka je, jestli to vyjde i v Rusku.
Existuje nějaká zbraň, kterou neodhalí kontrola na žádném detektoru?
Kontroly budou vícestupňové. Ale spíš bych to viděl tak, že by si skupina lidí přinesla komponenty, které samy o sobě nejsou nevhodné, ale dohromady z nich lze něco sestrojit...
Je možné, že ruská odveta vůči teroristům od dalšího útoku odradí, nebo naopak ponoukne?
Záleží na tom, jaká odveta. Kdyby se podařilo Doku Umarova a jeho spolupracovníky dopadnout a zabít, tak by to mohlo přinést krátkodobý efekt. Ale z dlouhodobého hlediska to efekt nemá. Zabili Šamila Basajeva a už tu útoky máme zpět. Protože vždycky toho vůdce někdo nahradí. Ten problém je letitý, ti lidé se chtějí od Ruska separovat, chtějí vlastní stát a budou bojovat do posledního člověka. Myslím si, že k míru se nedá prostřílet a je otázka, jestli se někdy nezačne vyjednávat s těmito lidmi stejně, jako se v minulosti jednalo s republikánskou armádou v Irsku a Etou ve Španělsku.
K atentátům v ruském Volgogradu, kde sebevražední útočníci v neděli a dnes zabili více než tři desítky lidí, se dosud nikdo nepřihlásil. Podle ruských analytiků ale atentáty zjevně nesou rukopis islamistických povstalců z neklidného severního Kavkazu, kteří se snaží vytvořit ovzduší strachu před zimní olympiádou v Soči na jihu Ruska i uštědřit "políček" do tváře prezidenta Vladimira Putina. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.