Experti testovali na ostrovech radar. <span>Prý neškodí</span>

Domácí
7. 10. 2007 15:28
bez popisku 25263
bez popisku 25263

Radar, který Američané plánují přemístit z Marshallových ostrovů do Česka, zdraví lidí v jeho okolí neškodí. Vyplynulo to z výsledků měření devítičlenného českého expertního týmu pod vedením hlavního hygienika České republiky Michaela Víta, který se v neděli po týdenním pobytu na ostrovech vrátil do Česka. O výsledcích cesty informoval armádní hygienik Petr Navrátil. Součástí týmu na Marshallových ostrovech byli kromě zástupců ministerstev obrany a zdravotnictví také dva nezávislí odborníci z Akademie věd a Jihočeské univerzity.

Podle Navrátila bylo hlavním cílem pobytu navázat na studii, kterou zástupci ministerstva obrany předložili médiím v srpnu. Odborníci tehdy například uvedli, že stanice splnila limity týkající se záření elektromagnetických vln. Na Marshallových ostrovech však odborníci naměřili hodnoty nižší, než které uvedli v srpnu. Důvodem podle Navrátila bylo to, že při výpočtu původní studie experti vycházeli z teoretických a záměrně nadsazených údajů, zatímco na Marshallových ostrovech mohli získat prakticky změřené výsledky.

Radar však podle něj v žádném případě lidskému zdraví nebude škodit. Závěrečná měření, která definitivně potvrdí zdravotní nezávadnost radaru, však podle něj experti uskuteční až po jeho případné výstavbě ve vojenském újezdu Brdy. Navrátil doplnil, že v Česku bude zejména kvůli ochraně základny nutné vytyčit ochrannou zónu.

Podle Petera Bednarčíka z královéhradecké fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany se radar na Marshallových ostrovech nachází v blízkosti letiště. "Žije tam asi 2000 lidí," řekl. Podle něj závěry týmu ověřovali také Američané, kteří s českými experty měřili souběžně a získaná data pak srovnávali. Bednarčík uvedl, že radar na Marshallových ostrovech je součástí zkušebního střediska, kde američtí odborníci zkoumají systém protiraketové obrany. Do Česka ho Američané podle něj chtějí přesunout především kvůli tomu, aby ho mohli zapojit do ostrého provozu.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) však závěry původní studie týkající se zdravotních dopadů na obyvatelstvo považuje za nevěrohodné. "Začíná být jasné, že ta studie je nedbalá a lajdácká," řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle něj studie obsahuje některé faktické chyby, které souvisí mimo jiné s dosahem nebo vyzařovací silou radaru. "On (autor) tam dokonce plete i jednotky," dodal Zaorálek.

Radar, který Američané navrhují postavit ve vojenském újezdu Brdy, má chránit USA a Evropu proti případným vystřeleným raketám například z Íránu. Radar je zamýšlen jako součást protiraketového štítu, jehož nedílnou část bude tvořit základna s desítkou raket v Polsku.

Další kolo vyjednávání o smlouvách, které by umožnily činnost amerického radaru na českém území, je v plánu na přelomu října a listopadu. Nejprve by se měly konat rozhovory o bilaterální smlouvě SOFA. Poté má následovat schůzka ke druhé propojené dohodě, kterou sjednávají diplomaté obou zemí. Obě dohody budou podléhat ratifikaci parlamentu a podpisu hlavy státu. Pokud Česká republika a Polsko budou s vytvořením protiraketového štítu souhlasit, Spojené státy zaplatí jeho vybudování.

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ