Soud řešil události z roku 1999, kdy byl Novák zastupitelstvem pověřen prodejem městských akcií dvou energetických společností německé firmě VNG za 317 milionů. Podle soudu za to obdržel od prostředníka přes 40 milionů korun. Jeho současným majetkem se zabýval ve svém posledním vydání i časopis TÝDEN a zjistil, že jen za posledních několik let Novák utratil přes 28 milionů korun za nemovitosti.
Po prodeji přišly peníze na účet Novákovy manželky Evy od kyperské společnosti Intercontractor. Podle obžaloby za posláním peněz stojí Novákův známý Peter Schmel, který měl obchod zprostředkovat. Ten byl spolu s bývalým starostou a senátorem Novákem souzen v nepřítomnosti. Několik roků je hledán Interpolem jako uprchlý. Schmel dostal za uplácení rovněž podmínku, soud mu navíc uložil peněžitý trest ve výši 1 milion korun.
Novák celou dobu tvrdil, že peníze byly jen půjčkou pro nápad jeho ženy vybudovat u rakouské dálnice truck centrum. Podle něj zmíněné peníze prošly účetnictvím jeho firmy a byly řádně zdaněny.Obhajobu Nováka ale soud neuznal za důvěryhodnou. "Byl zdokumentován chod peněz, ale nikoliv účel úplatku," bránil přesto při závěrečné řeči Novákův advokát Jan Růžek.
Přestože soud konstatoval, že se jednalo o úplatek, vlivného politika za mříže neposlal. Soudce uvedl, že trest uložil s pětiletou podmínkou proto, že Novák dosud nebyl stíhaný a od celého případu již uplynulo 11 let. V tomto případě tak podle něho nejsou splněné podmínky pro udělení nepodmíněného trestu, který požadoval státní zástupce. Peněžitý trest je podle něho na horní hranici toho, co umožňoval zákon. Rozsudek není pravomocný. Novák a Schmellova advokátka se proti němu na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.
Z politika realitní magnát
Současným majetkem bývalého chomutovského starosty a později i senátora za ODS, který před svou emigrací začínal jako zámečník, se zabývali i reportéři časopisu TÝDEN. Podařilo se jim zjistit, že za posledních několik let politik investoval do realit přes 28 milionů korun. Sám Novák přiznal, že se nyní vedle benzínových pump zabývá solárním a větrníkovým byznysem. ´"Ano dělám do toho, myslím, že do budoucna to má přidanou hodnotu," řekl TÝDNU.
O původu desítek milionů, které investuje, se ale nechtěl příliš bavit. Odkazoval pouze na svá přiznání z let 2000 až 2006, kdy vykonával funkci senátora. ani v nich se ale nedá dopátrat, že by jeho soukromé podnikání bůhvíjak vynášelo, jak se snažil přesvědčit.
Nad současným multimilionářem se vznáší ještě jedna přinejmenším zajímavá otázka. Přestože vlastní řadu nemovitostí, má trvalé bydliště v Praze na Smíchově v obecním bytě. Ani on, ani radnice Prahy 5 však nechce prozradit, zda je za bydlení na luxusní adrese na Janáčkově nábřeží placeno regulovaným, nebo tržním nájemným.
Případy odsouzených komunálních politiků za korupci |
15. března 1999 - Bývalého starostu Štěpánova na Olomoucku Milana Lipského, který údajně bez souhlasu zastupitelstva půjčil z obecní pokladny 26 milionů korun soukromým firmám, obvinila policie ze zneužití pravomoci veřejného činitele, zpronevěry a později i z přijímání úplatku. Toho se údajně dopustil v roce 1997, když od firmy, která v obci prováděla stavební práce, získal k užívání osobní auto a osobní půjčku 500.000 korun. V roce 2004 jej odvolací soud poslal na pět let do vězení. |