Tři policisté a dva účastníci demonstrací byli lehce zraněni při dnešním střetu anarchistů a příznivců krajní pravice v Praze. Jeden muž byl zadržen kvůli útoku na policisty. V centru hlavního města se konaly demonstrace a průvody anarchistů a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Když se obě skupiny, čítající několik stovek lidí, míjely, účastníci akcí po sobě házeli kelímky, lahve, jablka i kameny.
Na náměstí Republiky demonstrovalo podle odhadů ČTK přes 250 anarchistů, podle policie až pět stovek. Nedaleko od nich pořádala demonstraci DSSS. Jejích příznivců se sešla podle policie asi stovka, podle ČTK až dvě stovky. Kvůli možným střetům mezi radikálními příznivci levicových a ultrapravicových názorů byla v centru Prahy posílena policejní opatření. Obě znesvářené strany od sebe oddělili těžkooděnci a policejní vozy. Situaci monitoroval i vrtulník.
"Ale přestože jsme je oddělili, když se míjeli, začali na sebe útočit," uvedl Hulan. Obě strany po sobě házely všechno, co měly u sebe, a účastníci demonstrace DSSS se podle policie snažili přes policejní kordon dostat k procházejícím anarchistům. "Policisté je museli zatlačovat zpátky," popsal situaci Hulan.
Anarchisté si už dopoledne na Střeleckém ostrově připomněli stávku stovek tisíc dělníků v roce 1886 v Chicagu a oběti, které si tehdy stávka vyžádala. Právě chicagské události vedly ke vzniku Svátku práce. Anarchisté na ostrově hráli na kytary, zpívali nebo četli básně a položili květiny k pamětní desce.
Střelecký ostrov považují anarchisté za své tradiční shromaždiště a Svátek práce za svůj svátek, který si prý neprávem přivlastňují socialisté a komunisté. Negativně reagovali na příchod národovecké prezidentské kandidátky Bobošíkové. Předsedkyně Suverenity prohlásila, že nepřišla, aby kritizovala vládu, ale jen aby oslavila Svátek práce.
Anarchisté se ze Střeleckého ostrova vydali v doprovodu policistů na pochod kolem Národního divadla, po Smetanově nábřeží a přes Staroměstské náměstí na náměstí Republiky. Cestou pokřikovali hesla jako "Špína, hnus, kapitalismus" a zastavili se u sídla magistrátu, kde křičeli "Vraťte, co jste nakradli".
Na náměstí Republiky od 13.00 pořádali demonstraci nazvanou Miřme na správné cíle! Odtud se po několika projevech vydali v průvodu zpět na Střelecký ostrov.
Miloš Jakeš a Internacionála
Už dopoledne se na Výstavišti v Holešovicích sešli komunisté. "Náš 1. máj se koná pod heslem Stop vládě," řekla poslankyně Marta Semelová. V proslovu zkritizovala vládu i její reformy a prohlásila, že KSČM podpoří všechny formy protestů, včetně generální stávky. "První máj, to je mír, práce a solidarita," řekla také. Přítomným se představili také pražští kandidáti KSČM do senátních voleb, mimo jiné poslanec Jiří Dolejš.
K přítomným hovořil i místopředseda strany Stanislav Grospič, který se hodlá ucházet o funkci předsedy KSČM. "Odmítněme dnešní morální bahno pravicové korupce," vyzval své příznivce. Vznesl požadavek na zrušení vládních reforem, odstoupení vlády a vypsání předčasných voleb. Prohlásil, že stát rozkrádají "lidé typu Nečase, Kalouska, Bárty, Peake, Drábka, Hegera a také ti, kteří je platí: pánové Bakalové, Kellnerové, Babišové a Hušákové".
Grospič nezapomněl připomenout střílení do protestujících dělníků a horníků za Rakouska-Uherska. "O nic lepší nebyla tvář ani prvé republiky. Není možné si dělat iluze, že v určitý moment by k takovým scénářům klidně nesáhla i tato vláda, tato vládnoucí oligarchie a česká pravice," dodal.
Návštěvníci mohli sledovat debatu ve stánku Společnosti česko-kubánského přátelství nebo si v diskusním stanu promluvit s poslanci a zastupiteli KSČM. U vchodu byly kasičky na dobrovolné příspěvky, rozdávaly se Haló noviny. U jednoho ze stánků s knihami si zájemci mohli za stokorunu koupit knihu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa Vždy jsem stál na straně obyčejných lidí. Jinde bylo k dostání tričko s nápisem "Ne škrtům" a přeškrtnutým portrétem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Zájem byl i o stánky s občerstvením. Už tradičně na oslavu 1. máje přišel někdejší generální tajemník ústředního výboru předlistopadové KSČ Milouš Jakeš.
Šéf komunistů Filip na mítinku ČSSD
Na Výstavišti dnes slavili i sociální demokraté. Hned na úvod připravili svým příznivcům a návštěvníkům zážitek v podobě hudebního představení na Křižíkově fontáně i s jejími vodními efekty. V projevech pak zazněla kritika současné vlády i výzva k jejímu odchodu.
V Praze komunisté a sociální demokraté pořádali oslavy krátce po sobě. V Chomutově podle serveru Novinky.cz ale na mítinku ČSSD promluvil předseda KSČM Vojtěch Filip. Stalo se to vůbec poprvé od roku 1989. Chomutovských oslav se zúčastnila třeba místopředsedkyně strany Marie Benešová či ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Předseda ČSSD Sobotka ale prohlásil, že on by šéfa komunistů na takovou akci nezval.
Místopředseda strany a senátor Jiří Dienstbier ve svém proslovu připomněl myšlenku sociálního státu. "Dnes čelíme snaze o likvidaci evropského modelu sociálního státu," řekl. Vláda podle něj odstraňuje podmínky pro důstojný život, zavádí nespravedlivý sociální systém. "Myslím, že je čas na co nejrychlejší změnu," uvedl. Prohlásil, že kromě ČSSD neexistuje jiná významná politická síla, která by byla schopná prosazovat moderní sociální stát.
Jak také řekl, pro řešení současných problémů bude nutné zajistit finanční zdroje, proto ČSSD prosazuje progresivní daň z příjmu u fyzických osob i zvýšení firemních daní z příjmů. V případě, že by ČSSD uspěla ve volbách, uzákonila by majetkové přiznání. Kdo by nebyl schopen dokázat, že svůj majetek nabyl legálně, zaplatil by daň 76 procent. Tato slova někteří příznivci ČSSD odměnili potleskem. Dienstbier vyzval přítomné, aby se neodvraceli od evropské integrace a mysleli na její důležitost.