Falešné výpisy <span>Bušinových hovorů</span> vyrobil policista

Domácí
4. 12. 2009 08:38
Filip Bušina na archivním snímku z roku 1999.
Filip Bušina na archivním snímku z roku 1999.

Filip Bušina na archivním snímku z roku 1999.Falešné výpisy bývalého investičního náměstka středočeských nemocnic Filipa Bušiny vyrobil s největší pravděpodobností aktivní policista. Zjistila to policejní inspekce, která také ví, z jakého byl oddělení. Nezjistila ale konkrétní jméno, a proto celý případ odložila s tím, že se nepodařilo najít pachatele.

Píše o tom dnešní Právo, informace deníku o závěrech inspekce potvrdila šéfka státního zastupitelství z Prahy 1 Šárka Pokorná. Dozorový žalobce navíc údajně s rozhodnutím vyšetřovatelů souhlasí, a kauza tak pravomocně skončí "u ledu".

Stejné závěry se dověděl i Bušina, který v případu vystupuje jako poškozený. Sám je přitom od června obviněn z daňových úniků za nejméně 300 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza Bušina. Okrádali stát pomocí falešné reklamy?
                        Lidé kolem Bušiny dluží státu miliony za ruský dluh

Inspekce případ šetřila od srpna, kdy zjistila, že kdosi neznámý nabízel po Praze novinářům a dalším lidem za peníze údajné výpisy z Bušinových hovorů. "Inspekce připustila, že ten únik byl plánovaný a že to provedl někdo od policie, přímo z toho příslušného oddělení kriminálky Praha 1," řekl deníku Bušina.

Podezřelý měl alibi

Policie vyšetřovala podezřelého muže ze svých řad, měl však alibi.Podle něj inspekce zjistila, že výpisy byly převzaty z jiného případu. Zároveň mi řekli, že v této věci vyšetřovali jednoho policistu, pod jehož přístupovými kódy mělo na počítači dojít k obměně a výtisku těchto materiálů, na nichž už se objevilo mé i další čísla známých osob, dodal.

Právo píše, že podezřelý policista měl podle vyšetřovatelů na dobu, kdy někdo výpisy padělal, alibi - nebyl v práci ani v republice. Bušina míní, že celá akce neznámého policisty měla zkompromitovat jak jeho samotného, tak poškodit ČSSD.

V padělaných výpisech se totiž kromě Bušinova telefonního čísla objevil kontakt na někdejšího nadřízeného, středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), ale i šéfa ČSSD Jiřího Paroubka či nezařazeného poslance Evžena Snítilého (dříve ČSSD). Bušina doplnil, že ve falešných výpisech se našla také čísla tří pražských advokátů. "Přitom já ty lidi vůbec neznám a určitě jsem si s nimi nevolal, takže je to absolutní nesmyl," řekl dnešnímu Právu Bušina.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková a archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Pamatujete? Před 35 lety jsme se stali ČSFR. Název republiky nevydržel ani měsíc

Domácí
28. 3. 2025

Celníci zastavili u Olomouce řidiče, převážel nelegálně 600 kartonů cigaret

Domácí
28. 3. 2025

Za havárií vlaku je asi rychlost. V lokomotivě byli tři strojvedoucí

Domácí
28. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ