O více než 700 tisíc korun přišel muž z Frýdecko-Místecka, který se stal obětí podvodu falešného bankéře a policisty. Policisté znovu apelují, aby si lidé na obdobné podvodné jednání dávali pozor. Novinářům to v pátek sdělila policejní mluvčí Kateřina Kubzová.
Dosud neznámý pachatel, který se vydával za bankéře, telefonicky kontaktoval poškozeného. Tvrdil mu, že s ním chce projednat údajný úvěr, který si muž sjednal. "Když mu muž řekl, že si úvěr nesjednal, sdělil mu, že se stal nejspíš obětí nějakého podvodu a přepojil ho na kolegu, který má na starosti bezpečnost. Ten mu následně začal dávat instrukce, co udělat, aby nepřišel o své peníze na účtu," uvedla Kubzová.
Poškozený muž tak podle jeho pokynů šel na pobočku banky a vybral své úspory. "Poté peníze vložil do bitcoinmatu pod QR kódem, který mu byl zaslán. Mezitím mu volal také údajný kriminalista, který mu sdělil, že byl s jeho občanským průkazem spáchán trestný čin a že předá jeho kontakt kolegům, kteří se mu ozvou. Pak si podle dalších instrukcí měl sjednat co možná nejvyšší úvěr, aby údajně nikdo nemohl disponovat s předchozím falešným úvěrem," uvedla Kubzová. Dodala, že muž si úvěr vyřídil a peníze opět vložil do bitcoinmatu.
"Opět nabádáme veřejnost k obezřetnosti. Pokud jim volá pracovník banky a tvrdí, že je jejich účet v ohrožení, měli by telefonicky nebo osobně kontaktovat svou banku. Ověřit si pravdivost informací nejen v bance, ale také u všech institucí, za jejichž pracovníky se podvodníci vydávají," uvedla Kubzová. Dodala, že kontakty by si lidé měli sami vyhledat z veřejně dostupných zdrojů. Bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by klienty telefonicky naváděli k vybrání peněz z účtu a jejich vložení nebo zaslání jinam, připomněla.