Falešný policista stráví za mřížemi sedm let
23.08.2007 14:05
Člen gangu kolem Davida Berdycha a elitních policistů Richard Bardon stráví za účast na loupežích s definitivní platností sedm let ve věznici s ostrahou. V odvolacím jednání o tom ve čtvrtek rozhodl pražský vrchní soud. Jednatřicetiletému muži o rok a půl zpřísnil trest.
V lednu mu totiž středočeský krajský soud uložil 5,5 roku odnětí svobody. Odvolací senát mu také zpřísnil typ věznice - krajský soud totiž Bardona poslal do mírnějšího zařízení s dozorem.
Trest uložený krajským soudem byl nepřiměřeně mírný a bylo nutné vyhovět odvolání státního zástupce, prohlásil předseda senátu Jiří Zoula. Poukázal na to, že při činech popsaných v rozsudku utrpěl jeden muž těžkou újmu na zdraví, v dalším případě zase vznikla velká finanční škoda. Odvolání Bardona, kterému hrozilo až 12 let vězení, soudci zamítli.
Žalobce Josef Štěpina je s novým rozsudkem spokojen, Bardonův obhájce Vladimír Vaněk nikoli. "Mám za to, že odvolací soud ne zcela přesně vyhodnotil podíl mého klienta na skutcích. Jeho podíl byl hodnocen jako aktivnější, než tomu ve skutečnosti bylo," řekl. Dodal, že jeho klient zváží, zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
Soudy uznaly Bardona vinným z účasti na dvou loupežných přepadeních provedených v policejních uniformách, z nedovoleného ozbrojování a z padělání a pozměňování peněz. Neuvěřily Bardonově obhajobě, že loupeže považoval za legální akce policie, a přikázaly mu, aby s dalšími obžalovanými nahradil obětem škodu 3,5 milionu korun.
"Jeho (Bardonova) obhajoba je naprosto naivní. Podle toho, co se na místě činů dělo, by i každé malé dítě pochopilo, že jde o trestnou činnost," zdůraznil Zoula. "To si obžalovaný myslel, že když domlátili pana Ivanova skoro k smrti, že je to legální postup policie?" tázal se řečnicky předseda senátu.
Ačkoli krajský soud konstatoval, že Bardon se podílel na přepadeních - která spáchali falešní policisté údajně pod krytím skutečných detektivů - jen okrajově a o policejním krytí nic netušil, podle vrchního soudu bylo i tak počínání Bardona velice společensky nebezpečné.
Podle rozsudku byl Bardon zapleten do přepadení řidiče nákladního vozu firmy Sony na Mělnicku v říjnu 2000. Lupiči se tehdy při předstírané policejní silniční kontrole zmocnili nákladu elektronických výrobků za nejméně 3,35 milionu korun, které prý rozprodali a peníze si rozdělili. S touto loupeží byli podle žalobce srozuměni i obvinění detektivové. Bardon si podle žalobce "vydělal" 50 tisíc korun.
Bardon figuruje také u únosu podnikatele Diana Ivanova z listopadu 2000. Pachatelé oblečení v policejních uniformách tehdy Ivanova zastavili při fingované silniční kontrole poblíž Prahy. Muže spoutali a unesli na chatu jednoho z obviněných. Ve sklepě pak brutálním násilím vymáhali z podnikatele peníze - připravili ho o 785 tisíc korun. Únos podle obžaloby zosnovali a řídili podnikatel Luděk Žalud starší a detektiv Josef Opava, který podle žalobce pachatele kryl zároveň s kolegou Petrem Koňaříkem.
Na další loupeže už Berdych Bardona nevzal. Prý proto, že při přepadení oslovoval komplice pravými jmény. "Já jsem opravdu neměl žádnou indicii o tom, že David dělá nějakou trestnou činnost. Dva roky jsem byl ve vazbě a chodil jsem ke každému hlavnímu líčení, abych se dozvěděl, jak to všechno vlastně bylo," přesvědčoval obžalovaný odvolací soudce.
Ani u nich ale neuspěl s obhajobou, že má IQ 77 a neuspokojivý duševní stav. U Bardona, který se živil jako vyhazovač z barů a hlídač na fotbalových stadionech, někteří znalci naznačovali, že má možná poškozenou centrální nervovou soustavu kvůli dlouhodobému užívání anabolik. Ústavní znalci to ale nepotvrdili.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.