FBI dostává na stůl i <span>kauzu gripen</span>

Domácí
25. 11. 2009 08:45
Stíhačka Gripen na letecké základně v Čáslavi.
Stíhačka Gripen na letecké základně v Čáslavi.

Stíhačka Gripen na letecké základně v Čáslavi.Dva bývalí manažeři rakouské finanční skupiny Erste chtějí dostat před federální soud v USA kauzu pronájmu švédských letounů Gripen pro českou armádu. Dnes to napsal server Aktuálně.cz.

Podle něj dostává kauzu na stůl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Hans Leitner a Peter Andahazy prý chtějí před americkou justicí doložit, že v kauze gripenů figurovaly podezřelé transakce a doklady o tocích peněz mimo oficiální platby.

ČTĚTE TAKÉ: FBI vyšetřuje privatizaci České spořitelny
                        FBI vyšetřuje čtrnáct firem kvůli účetním podvodům
                       
Vyšetřování nákupu gripenů se vleče roky. Kdy skončí?

Oba exmanažeři podle Aktuálně.cz stojí i za tím, že se FBI zajímá také o privatizaci České spořitelny (ČS). Rakouská Erste Bank už prohlášení svých bývalých zaměstnanců o korupci popřela.

Tvrzení o gripenech je součástí žaloby, která uvádí, že Erste Bank údajně uplácela při privatizacích ve střední a východní Evropě, včetně nákupu České spořitelny. Žalobu prý dvojice mužů chce podat do konce roku.

Banka Erste převzala Českou spořitelnu v rámci privatizace.Předložení žaloby v USA exmanažerům údajně umožňuje fakt, že Erste Bank je kótovaná na newyorské burze a skupina současně vlastní bankovní licenci pro New York.

V obou kauzách figurují stejná jména, tvrdí exmanažeři. "Byznys po celé Evropě je natolik provázaný, že stejné osoby figurují jak v případě korupce Erste Bank, tak i v kauze gripen," řekl serveru Leitner. "Kromě toho existuje podezření, že některé finanční toky probíhaly přes účty Erste nebo její dceřiné společnosti. A banka má znát své klienty a jejich podezřelé obchody má monitorovat," doplnil Andahazy.

Vyšetřování: Švédsko, Británie, Švýcarsko

V únoru 2007 se nákupem a pronájmem švédských stíhaček pro českou armádu začali zabývat detektivové ve Švédsku, o několik měsíců později se na žádost britské protikorupční jednotky připojila i švýcarská policie. Vyšetřování ve Švédsku prý potvrdilo, že britská firma BAE Systems prováděla "rozsáhlé skryté platby" při jednáních o nákupech gripenů v České republice, Maďarsku a v Jihoafrické republice.

Kapitán českého letectva v jedné ze stíhaček Gripen.V Rakousku byl zatčen tamější obchodník Alfons Mensdorff-Poilly, který je s kauzou spojován. V současné době je prověřován na svobodě. Švédská veřejnoprávní televize ho označila za zprostředkovatele uplácení, stejně jako přítele Miroslava Kalouska zbrojaře Richarda Hávu a bývalého kanadského ministra Otto Jelineka. Klíčovou postavou byl podle švédských informací Angličan Steve Mead.

Nákup gripenů prověřovala také česká protikorupční policie.

Smlouvu o nákupu gripenů v dubnu 2002 schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nakonec nová vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.

Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny přiletěly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

Foto: Jan Schejbal, archiv Mediacopu

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ