Dluhy firem a podnikatelů na sociálních odvodech za zaměstnance rostou. Na konci června dosahovaly podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 62,305 miliardy korun. Jenom pro srovnání, schodek důchodového účtu se po letošním pololetí pohyboval na úrovni 25 miliard. To není ani polovina dlužné částky.
"Jedná se nejen o samotné pohledávky na pojistném na sociální zabezpečení, ale i o pohledávky na penále a pokutách z neodvedeného pojistného," řekla k dluhu firem on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. Tři čtvrtiny dlužné částky mají na svědomí zaměstnavatelé, kteří nezaplatili za své pracovníky, zbytek dluží osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
Pohledávky se přitom do současné výše postupně kumulovaly od roku 1993. V letech 2006 až 2009 se je sice podařilo o něco srazit, do té doby však zase rostou. Buraňová to přičítá globální ekonomické krizi. "ČSSZ si však dlouhodobě udržuje vysokou úspěšnost výběru pojistného - přes 99 procent," podotkla.
Pohledávky se podle Buraňové ČSSZ pokouší vymáhat všemi dostupnými zákonnými formami správní exekuce. Přihlašuje a uplatňuje je například v insolvenčních řízeních a dokončovaných konkurzních řízeních. Více než 60 procent pohledávek má přitom ČSSZ u firem a OSVČ, které již ukončily svou činnost.