Český premiér Jan Fischer na summitu EU v Bruselu informoval německou kancléřku Angelu Merkelovou o stížnostech na kontroly českých řidičů v Německu a na údajně špatné zacházení s českými cestujícími na německých letištích.
Německá kancléřka Angela Merkelová následně Fischerovi přislíbila, že se na celý problém "zeptá" a případně bude hledat řešení. Už dříve však německé úřady české stížnosti na nepřiměřené kontroly několikrát odmítly.
PSALI JSME: Fischer nařídil Pecinovi, aby řešil šikanu řidičů v cizině
Langer: Stěžujte si na šikanu rakouské a německé policie
"O těch stížnostech vím, považuji to za problém, a proto jsem využil příležitosti, že jsem o tom informoval německou kancléřku Angelu Merkelovou. Vyslechla si to se vší pozorností a vážností," řekl po jednání diplomatickým jazykem Jan Fischer. "Sdělila mi, že je připravena zkrátka a dobře se na to podívat, zeptat a případně hledat řešení," dodal premiér.
Češi si stěžují především na silniční kontroly v sousedním Bavorsku, přičemž na české instituce se obrátila již více než stovka řidičů, zhruba 25 řidičů si podle ministerstva vnitra stěžovalo na rakouskou policii. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky. Někteří museli dokonce na místě odevzdat vzorek moči.
Německé i bavorské úřady už dříve tvrzení o nepřiměřenosti kontrol popíraly. Šéfové diplomacií Česka a Německa Jan Kohout a Guido Westerwelle se při nedávném jednání shodli, že tyto kontroly sice neodporují schengenské dohodě, některé případy jsou ale v rozporu s jejím duchem. Westerwelle slíbil, že se jimi bude německá vláda zabývat.
Dosavadní předseda ODS Mirek Topolánek je naopak označil za šikanu Čechů a žádal od Berlína nebo Mnichova omluvu.
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann tento měsíc naopak vyzval k pokračování namátkových kontrol aut v příhraničí. Ty Mnichov ospravedlňuje jako účinný a úspěšný nástroj proti kriminalitě. Počet trestných činů v bavorském příhraničí se loni snížil o 2,7 procenta.
Mluvčí bavorského ministerstva vnitra Holger Plank v polovině března potvrdil, že bavorská policie se nechystá měnit způsob ani četnost silničních kontrol v pohraničí, které Bavorsko praktikuje jako prostředek boje proti obchodu s drogami, pátrání po hledaných osobách nebo odhalování nelegální migrace ze zemí mimo EU.
Počet Čechů vyšetřovaných loni v Bavorsku kvůli podezření z nezákonné činnosti skutečně mírně klesl. Mezi cizinci ale měli Češi největší podíl na pašování drog a v bavorsko-českém pohraničí loni vzrostlo množství ukradených motorových vozidel.
Ilustrační foto: ČTK, profimedia.cz