Forum 2000: delegáti na podporu Barmy
08.10.2007 17:02 Původní zpráva

Barmské vlaječky zdobily oděv většiny účastníků jedenáctého dílu Fora 2000. V diskusi, jejímž hlavním tématem je "Svoboda a odpovědnost", málokterý z delegátů opomněl zmínit aktuální situaci v Barmě a nucenou nepřítomnost pozvané tamější opoziční vůdkyně Aun Su Ťij.
„Slyšíme, že je v Barmě klid a byla obnovena stabilita," uvedl ve projevu na úvod celé akce bývalý český prezident Václav Havel. „My, kteří jsme žili v komunistických zemích, dobře víme, že tento klid může znamenat klid hřbitova... je to stabilita zaplacená ohromnou mírou nesvobody," dodal. Účastníci konference budou mít v jejím průběhu možnost na místě podepsat petici na podporu barmského lidu, která mimo jiné požaduje okamžité propuštění nositelky Nobelovy ceny za mír, opoziční aktivistky Aun Su Ťij.
Na jeho další slova o svobodě a odpovědnosti navázala bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. „Demokracie je závislá na svobodě a odpovědnosti," prohlásila. Varovala také, že naplňování svobody a odpovědnosti je nekončícím procesem, v němž „žádná země není povolaná shora nebo jiným způsobem pokoušet se o zavedení demokracie ve světě".
Několik delegátských židlí zůstalo v letošním roce neobsazených. Plánovanou účast Aun Su Ťij, kubánského disidenta Oswalda Payá, Sardiňana a kazašského opozičního vůdce Galymžana Žakijanova, kterým jejich vlády znemožnily vycestování, připomněly fotografie umístěné na jejich místech. Ze známých opozičních činitelů z autoritářských států tak na Foru 2000 vystoupil jen protikandidát běloruského prezidenta Lukašenka z loňských voleb Alexandr Milinkevič a íránská právnička a bojovnice za práva žen Širín Ebadiová.
Právě ona zdůraznila ve své řeči potřebu nesměšovat dohromady islám jako náboženství a to, čím mnohdy argumentují nedemokratické islámské režimy. Dodala nicméně, že zneužívání ideologie pro politické nebo mocenské účely rozhodně není výsadou islámu. Varovala také před umělým rozdmýcháváním v poslední době oblíbené teorie o střetu civilizací. „Islámské vlády nesmí zneužívat islámu, ale zároveň ani administrativa na Západě nesmí zneužívat terorismu jako záminky," varovala Ebadiová. „Jaký je rozdíl mezi Saddámem Husajnem a současnou barmskou vládou? Rozdíl je v tom, že Irák je bohatý na ropu a Barma ne...," dodala.
ročník Fora 2000 přijal za své hlavní téma „Svobodu a odpovědnost" z různých pohledů. Diskusí se účastní kromě výše zmíněných osobností například francouzská politička a neúspěšná protikandidátka Nicolase Sarkozyho na prezidentský post Ségolene Royalová, filozof André Gluckmann nebo prezident Rádia Svobodná Evropa Jeffrey Gedmin. Rozvrh konference zahrnuje i doprovodný program, tentokrát zaměřený na dodržování lidských práv v Bělorusku či stav vodních zdrojů na Blízkém východě.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.