FOTO: Prahou prošel průvod Romů. Varovali před rasismem

Domácí
6. 10. 2013 17:06
Pochod romské hrdosti Roma Pride 2013 vyrazil od kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí na Pražský hrad.
Pochod romské hrdosti Roma Pride 2013 vyrazil od kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí na Pražský hrad.

Centrem Prahy prošel průvod zhruba 150 lidí s názvem Roma Pride, kterým chtěli Romové a jejich příznivci varovat před rasovou nenávistí a ukázat romskou kulturu. Účastníci akce vyrazili odpoledne ze Staroměstského náměstí a cestu zakončili na Hradě.

Na programu byly romské tance a hudba, lidé s sebou nesli řadu transparentů na podporu menšiny. Akce, na kterou dohlížela policie, se obešla bez konfliktů.

Pochod romské hrdosti Roma Pride 2013 vyrazil od kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí na Pražský hrad. Účastníci se sešli po 13.00 v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Po několika projevech zaměřených na problémy spojené s životem v ghettech vyšel průvod na podporu Romů Kaprovou ulicí, dále přes náměstí Jana Palacha, Mánesův most a zamířil po schodech na Hradčanské náměstí.

Řada transparentů narážela na soužití s menšinami. Lidé například nesli ceduli s nápisem "Černí - bílí, spojme síly." Další nápis na transparentu napsaném v angličtině znamená v překladu "Politika společenského začlenění selhala".

Jeden z účastníků pochodu řekl, že Romové nechtějí být v pozadí společenského dění. Důvodem je podle něj zejména téma celé akce - "aby lidé drželi při sobě, nezávisle na původu, rase, nebo náboženském vyznání," řekl.

Cestou a zejména před Hradem provolávali lidé hesla proti rasismu. Byla mezi nimi také řada hudebníků a několik tanečních uskupení. Podobný pochod se podle pořadatelů konal v několika dalších evropských městech.

V Česku žije podle odhadů odborníků asi čtvrt milionu Romů, přičemž zhruba třetina z nich žije v ghettech, jako jsou například chudinské domy a odloučení části měst.

Obyvatelé těchto lokalit jsou často bez práce a příjem jejich rodin je závislý na sociálních dávkách. Odborníci například z řad antropologů zaměřených na vývoj ve společnosti označují jejich situaci jako "uzavřený kruh" - rodiny žijí v izolaci od zbytku města a děti mnohdy končí ve "zvláštních školách", čímž se jim uzavírá cesta k dalšímu vzdělání. Na situaci v Česku již dříve upozorňovali také experti ze zahraničí a ochránci lidských práv. Údajně se zhoršuje a ghett přibývá.

Romové také upozornili na pochody zaměřené proti jejich menšině. Čím dál častěji se do nich zapojují i obyvatelé měst.

Program se uzavře večer v klubu K4 v ulici Celetná u Staroměstského náměstí, kde je připravena výstava. Představuje se tam také Muzeum romské kultury. Akci doplňují semináře o hudebním žánru hip hop a romském aktivismu. Večer bude pokračovat společnou večeří, bohoslužbou a koncertem.

Pořadatelé svou akcí chtěli přiblížit romskou kulturu a upozornit na problémy menšiny v Česku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ