Dopad na životní prostředí
Frank Bold zažaloval povolení k modernizaci elektrárny Chvaletice
25.07.2016 18:00
Právnický spolek Frank Bold Society podal žalobu proti rozhodnutím, kterými ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo stavební povolení pro obnovu dvou bloků Elektrárny Chvaletice. Nesouhlasí se závěrem ministerstva, že záměr nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Stavební úpravy za 2,6 miliardy znamenají prodloužení životnosti bloků 3 a 4 až do roku 2030 a mohou mít významné negativní dopady na životní prostředí a lidské zdraví, řekla Petra Hodysová z právnické organizace.
"Rozhodnutí považujeme za nezákonná a požadujeme jejich zrušení a provedení posouzení vlivů na životní prostředí za účasti veřejnosti. Veřejnost má právo se zapojovat do rozhodovacích procesů o tak významných otázkách, jako je prodloužení provozu jednoho z největších znečišťovatelů v České republice," uvedla Hodysová.
Právníci Frank Bold se již předtím snažili stavbu zastavit opravnými prostředky, proti stavebním povolením podali rozklad, avšak nebyli úspěšní.
Stavební povolení vydávalo ministerstvo průmyslu a obchodu na základě vyjádření ministerstva životního prostředí, které posudek EIA nepožadovalo. Ministerstvo průmyslu a obchodu je jeho rozhodnutím vázáno, uvedl nedávno jeho mluvčí František Kotrba.
Ministerstvo životního prostředí shledalo, že se jedná o podlimitní záměr, který nevyžaduje projednání podle EIA, ale je nutno jej pro jeho posouzení oznámit Krajskému úřadu Pardubického kraje. Krajský úřad následně předmětný záměr posoudil s tím, že nebude podléhat zjišťovacímu řízení (EIA)," dodal Kotrba.
Podle Hodysové může mít nynější žaloba také odkladný účinek. Soud by měl rozhodnout o předběžném opatření, tedy pozastavení platnosti stavebních povolení. Vlastník elektrárny společnost Severní energetická se ale zase může proti předběžnému opatření bránit. Proti prodloužení životnosti elektrárny minulý týden protestovalo v Pardubicích pět desítek aktivistů.
Organizace Frank Bold před časem uspěla s žalobou na změnu integrovaného povolení pro chvaletickou elektrárnu. Tu vydal krajský úřad jako takzvanou nepodstatnou změnu, tedy bez možnosti účasti veřejnosti, a umožnila elektrárně vypouštět v roce 2014 do ovzduší podstatně víc emisí než předtím. Soudci pardubické pobočky krajského soudu rozhodnutí zrušili a hejtmanství se jím bude muset znovu zabývat a umožnit zapojení veřejnosti.
"Celý proces se povede od počátku, kdy je předpokládána nová žádost o změnu integrovaného povolení, a všechny důležité informace budou zveřejněny jak na úřední desce krajského úřadu, tak i obce s rozšířenou působností. Veřejnost se bude moci k celé záležitosti vyjádřit," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).
Elektrárna letos začala modernizovat dva bloky ze čtyř. Projekt za 2,5 miliardy korun má především snížit emise, omezit únik prachových částic a prodloužit životnost bloků 3 a 4 do roku 2030. Práce mají skončit do konce prosince.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Současný majitel, společnost Severní energetická, elektrárnu koupil od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.