Frgály i klobása. Tisíce lidí přišly na česko-německou slavnost

Domácí
2. 6. 2018 14:05
Valašské frgály.
Valašské frgály.

Tisíce lidí se přišly podívat na Mánesův most na slavnost Česko-německého fondu budoucnosti. Ke 20. výročí svého založení tam fond uspořádal akci Most 20.0 s celodenním kulturním programem, který nabídl hudební i divadelní představení, hry pro děti, ale také ochutnávky české a německé kuchyně. Pro dopravu byl most výjimečně uzavřený. Podle odhadů organizátorů se na něm za celý den vystřídalo kolem deseti tisíc návštěvníků. Vstup byl zdarma. Informoval o tom ředitel fondu Tomáš Jelínek.

Na akci mohli lidé porovnat například český párek v rohlíku s bavorským hot dogem nebo české a německé pivo. K dostání byly valašské frgály či německá klobása s omáčkou s kari. Zájem byl zejména o německé speciality, a to i mezi cizinci. "Je skvělé, že člověk může ochutnat, co se jí v Německu, když je v Praze," pochvaloval si například americký turista.

Lidé si na mostě mohli prohlédnout také řemeslnou, sklářskou či ekologickou dílnu. Na místě byla tramvaj, ve které se diskutovalo o vývoji česko-německých vztahů nebo o tom, co oba národy považují za dobré bydlení. Děti se mohly naučit německy nebo česky některá slova, jež jsou podobná v obou jazycích, jako například auto, taška nebo okurka. Sportovní nadšenci si mohli pohrát s fotbalovým míčem. Na několika pódiích vystoupili různí hudební i divadelní umělci z obou zemí.

Organizátoři vybrali most k pořádání akce záměrně. Měl symbolizovat budování dobrých vztahů mezi Čechy a Němci, které podporuje právě Česko-německý fond budoucnosti. Od roku 1998 poskytl fond zhruba 57 milionů eur na přibližně 10 300 projektů, které sbližují lidi obou zemí a učí je chápat společnou kulturu a dějiny.

Podle Jelínka si Češi a Němci nikdy v moderních dějinách nebyli blíže než nyní. Například migrační krize ale podle něj ukázala, že si občas oba národy nemusí vždy úplně rozumět. "Základní přístup česko-německého fondu je ten: umožnit dialog, aby se Češi a Němci sešli a své perspektivy sdíleli. To nejhorší, co se nám může stát, by bylo propadnout do stereotypního vidění světa," vysvětlil. Dialog podle něj může ukázat, že dění v druhé zemi není tak jednoznačné, jak se může zdát.

Vedení fondu podle Jelínka zváží, jak by mohlo v budoucnu pokračovat v podobných akcích, jako byla ta dnešní. "Myslím si, že bychom měli o podobných akcích i do budoucna přemýšlet, ale nikoli jenom v Praze, ale i v regionech, aby pestrost česko-německých vztahů mohli poznat i lidé z celé České republiky a z celého Německa," řekl.

V Německu fond letos v září oslaví své výročí v Postupimi orchestrem barokní hudby s operní pěvkyní Magdalenou Koženou. Kromě toho se tam chystá ještě diskuzní akce, dodal Jelínek.

Česko-německý fond budoucnosti patří v ČR k významným podporovatelům kultury a vzdělávání a po svém založení měl také zásadní podíl na odškodnění obětí nacismu. Peníze dává i na partnerství obcí, zájmová sdružení, vědecké projekty, obnovu památek nebo sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny.

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ