75 let od popravy
Fučíkův odkaz komunisté umně využívali k propagandě

08.09.2018 06:06

Před rokem 1989 byl tehdejším komunistickým režimem prezentován jako vzor hodný obdivu, jako romanticky nadšený a statečný hrdina, komunista. V posledních letech byl mýtus neohroženého Julia Fučíka, který nezradil, značně zpochybněn.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Sparviero Sparviero (9 hlasů) 08.09.2018 12:00

  Je vskutku pohodlné tady kecat o někom,kdo již nežije. Ať byl Fučík...

 • Jiří Táborský (7 hlasů) 08.09.2018 09:49

  Fučík se ovšem angažoval v boji proti Němcům. To se dnes může...

 • Josef Vrána (4 hlasy) 08.09.2018 09:12

  No tak "umně"... "Fufíka" měli všichni plné zuby, vážně to oslavování...

 • Honza Hloupý (3 hlasy) 08.09.2018 13:30

  Ono na Hitlera, Lenina, Marxe, Stalina, Pol-Pota, Mao-Ce-Tunga,...

 • Honza Hloupý (3 hlasy) 08.09.2018 19:58

  Nesmíte věřit všemu, co Vám v Pionýru vykládali.

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Gestapáci mučí Fučíka:
"Jak se jmenuješ?"
"Neřeknu!"
Tak mu rozkopou koule, vyrazí půlku zubů a:
"Jak se jmenuješ?"
"Fufík!"

0 hlasů

Kam zařadit Fučíka ? Lháře, který lhal o vražedném SSSR jako o ráji pracujících.

0 hlasů

Soudruzi z UV zase seděli a popíjeli, žvanili o všem možném a jeden z nich náhle povídá :" furt se mluví o tom Fučíkovi, ale znali jste ho ? Kdo z nás ho viděl ?"
Nastalo ticho, až po chvilce povídá jeden stary člen. "No my jsme ho s manželkou viděli. Byla zima, sněžilo a v zahradě se pohyboval takový divný člověk, ....... říkali jsme si je to Fučík, není to Fučík ...
tak jsme zavolali na Gestapo, a co myslíte ? Byl to Fučík ! "

0 hlasů

"umně využívali"

Zřejmě nápodobně jak například Ernsta Thälmanna*.

Tedy, i o Thälmannovi, který byl v letech 1923-33 předsedou komunistické strany ve "Wýmarské republice", příběh samo o sobě, s věcmi jako například, že roku 1925 kandidoval na post říšského prezidenta, kde se ucházel i v druhém kole byť v prvním kole měl jen 7% hlasů, což se mu předhazovalo neboť občanský Wilhelm Marx v tom druhém kole prohrál s 45,3% hlasů oproti monarchistovi Paul von Hindenburg s 48,3% hlasů (který potom měl roli při nástupu nacistů k moci - jakože to mohlo vypadat zcela jinak být podpory Thälmanna pro Marxe).

Ale v čem se Julius Fučík a Ernst Thälmann zdají kontextově docela podobní je, že v dnešním mainstreamovém pojetí se oba zdají poněkud extrémní jak byli nadšení stalinistickým svazem, a hojně využití v, co by někdo asi nazval, komunistické propagandě (která dle někoho cílila na to podsouvat, že stalinismus je co "největší hrdinové, ba co, dokonce martyrové" národů takto chtěli, byť se v jejích odkazech možná nenajde ani jedinou zmínku, že by byli nadšení například gulagy, natož jestli o tom vůbec věděli).

A dnes většina sice asi nemá problém o ních mluvit jako o obětech nacistů, ale atribuovat jím "status hrdiny", například Fučíkovi za jeho účast v odboji, to mnohým asi obzvláště po jejích využití v té "propagandě" asi přijde jako by se tím schvalovalo stalinismus.

Specificky v Německé federaci se argumentativně právě v takovém kontextu má poněkud absurditu toho, že Stauffenberg je představován jako velký vzor "německého odboje", mezitím co se ale jíž od roku 1933 mělo mnoho odbojových skupin proti nacistům - ohledně čehož je jistě pravda, že žádná z těchto skupin nebyla tak blízko puči jak ta skupina kolem Stauffenberga, ale celkově jako by politická pravice chtěla zamést pod koberec, že nějaká levice bojovala proti zlu, mezitím co si to levice často romantizuje. A v tom se právě má jména jako například "Julius Fučík", ohledně kterého občanský střed nemá moc jasno jakoby kam nebo jak ho zařadit.

https://de.wikipedia.org/wiki/Widerstand_gegen_den_Nationalsozialismus
*
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ernst_Th%C3%A4lmann

1 hlas

Bláboly blců, komunisté v té době byli jedinní co se protektorovi Heydrichovi postavili ,a jedinní po kom Sicherheindinst šel . Fučík byl v pražské oblasti členem řídící Trojky KSČ . Také komunisté představovali 80 proc. odboje v ČSR .

2 hlasy

Z vás měli jistě ve škole radost.

0 hlasů

Nesmíte věřit všemu, co Vám v Pionýru vykládali.

3 hlasy

Všem kryplům co tu slyntaj bláboly by by měla rodina hrdiných Mašínů měla uřezet palice

1 hlas

Je vskutku pohodlné tady kecat o někom,kdo již nežije. Ať byl Fučík jakýkoliv, bude se o něm vědět ještě hodně dlouho. ale o vás vy všeznalí kecálisti, neštěkne ani pes.

9 hlasů

Nemyslím,že by byl Fučík až tak známý,že by se o něm vědělo ještě dlouho,spíš už teď po něm pes neštěkne.A ani o vás.Ano.a ani o mně.

0 hlasů

Ono na Hitlera, Lenina, Marxe, Stalina, Pol-Pota, Mao-Ce-Tunga, Gottwalda, Castra a další socialisty s krví na rukou se taky ještě dlouho nezapomene.

3 hlasy

Milý pane Hloupý Jane :-),nejde vůbec o ty co jste vychrlil,ale o Fučíka a také zdali si někdo vzpomene na Vás.:-)

3 hlasy

Fučík byl taky jenom levičák, jako to vyjmenovaní. Jen ne tak důležitý. Rudý presstitut.

0 hlasů

Fučík se ovšem angažoval v boji proti Němcům. To se dnes může připomínat ?

7 hlasů

V čem byl můj příspěvek v rozporu s vašimi pravidly vy osle administrátorskej, že jsem vám ozřejmil, že Gusta byla jen Fučíkova matrace k občasnému páření, ale on si ji nikdy nevzal za ženu? Pravda je tak nekorektní, že?

1 hlas

Ano,je to tak.Ale Gusta z toho umně těžila,jinak by byla dřela ve fabrice.Teplý flíček jako žena hrdiny využila beze zbytku.Ona,jako ostatně všechny komunistické manželky,k práci zrovna nebyla.To ostatně všichni.

1 hlas

No, soudružka manželka Gottwaldová, za svobodna tvrdě pracovala. Jako prostituka na ostravsku.

0 hlasů

Inu,je to možné,jako služka byla levá a líná.Nějak si vydělat musela.Ale on Klema pro práci taky nevyrost,jen o ní uměl pěkně mluvit.

0 hlasů

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn.

Za dalších asi 50 let se dozvíme , že Havel byl vlastně agent KSČ a jeho západní autíčko bylo jen špičkou ledovce :-).

3 hlasy

Vy jste neměl západní autíčko? A ostatním jste ho záviděl? A dodnes všem okolo závidíte, že něco mají, zatímco vy jste zůstal nemajetný?

0 hlasů

Havel měl Mercedes s automatickou převodovkou, zatímco zbytek národa měl Škodu Hovoriť.

0 hlasů

Z

1 hlas

No tak "umně"... "Fufíka" měli všichni plné zuby, vážně to oslavování nikdo nebral včetně komoušů a vtipů o něm bylo nepočítaně. Nemluvě o pověstech, že byl konfident gestapa a podobně, což vzniklo právě tím, že ho lidem cpali do hlavy stejně, jako jim dneska cpou multikulti, islamofilií, úchyláctví a emancipaci.

4 hlasy

Podle vzpomínek jeho současníků, publikovaných v době pražského jara, byl Fučík hlavně hochštapler, děvkař a v ilegalitě se nejvíc ze všeho skrýval před Gustou.

1 hlas
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.